investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Toyota kvůli nedostatku čipů snížila celoroční výhled výroby o 300.000 vozů

10.09.2021

Japonská automobilka Toyota Motor snížila celoroční výhled výroby o 300.000 vozů - tedy o tři procenta - na devět milionů. Vedl ji k tomu nedostatek součástek a automobilových čipů vyvolaný šířením koronaviru v jihovýchodní Asii. Společnost, která má továrnu i v českém Kolíně, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Finanční rok Toyoty se uzavře příští rok v březnu.

"Je to kombinace koronaviru a polovodičů, ale v současné době má drtivý dopad právě koronavirus,“ řekl výkonný ředitel Toyoty Kazunari Kumakura s tím, že na očekávaném provozním zisku 2,5 bilionu jenů (zhruba půl bilionu Kč) se tím nic nemění.


Největší světová automobilka dříve uváděla, že v letošním finančním roce dodá na trh 9,3 milionu automobilů. Toyota už dříve snížila výrobní plán na září o 360.000 vozů. Dnes sdělila, že jich tento měsíc plánuje vyrobit ještě o 70.000 méně a v říjnu výrobu snížit o 330.000 vozů. Doufá, že o to více aut vyrobí ve zbylé části roku.


Podle managementu zatím není jasné, jak se vyvine situace na trhu s automobilovými čipy od listopadu dále. Potěšující je prý ale stále silná poptávka.


Firma zaměstnává v Kolíně asi 2500 lidí a další plánovala nabírat. Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu klesla v loňském roce výroba aut v kolínské automobilce o 26,4 procenta na 147.865 aut. V pondělí Toyota v Kolíně obnovila po odstávce kvůli nedostatku čipů výrobu, bude ale omezená. Problémy jsou i v jiných automobilkách, jako třeba ve Škodě Auto.


Zdroj: ČTK
"Toyota je japonská automobilka. Byla založena v roce 1937. V současné době vyrábí nejvíce automobilů na světě."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Lufthansa chce z prodeje akcií získat 2,1 miliardy eur na splacení státní půjčky

21.09.2021

Německá letecká společnost Lufthansa chce získat 2,14 miliardy eur (54,4 miliardy Kč) prodejem...

České akcie by letos mohly posunout svá 11letá maxima

21.09.2021

Akcie na pražské burze, které v pátek podle indexu PX posílily na jedenáctiletá maxima, by ve...

Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem

21.09.2021

Na burzu vstoupila největší hudební společnost na světě Universal Music, která se odštěpila...

top