investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Státní nebo korporátní dluhopisy?

01.01.2020

Státní a korporátní neboli firemní dluhopisy jsou jedněmi z nejfrekventovanějších typů dluhopisů, se kterými se na dluhopisových trzích obchoduje. Zkusme se proto u nich na chvíli zastavit.

A to minimálně ze dvou pohledů:

  • zaprvé obecně, s pohledem na jejich „povahové“ rozdíly a
  • za druhé aktuálně, v kontextu dnešního prostředí nízkých, či dokonce záporných úrokových sazeb a výnosů některých dluhopisů.


Co je dluhopis    Typy dluhopisů    Korporátní dluhopisy    Státní dluhopisy


Obecné rozdíly státních a korporátních dluhopisů, tj. rozdíly „z definice“

V tomto bodě nám jde především o zdůraznění hlavních rozdílů mezi těmito skupinami dluhopisů, a tím vhodnost pro ty které investory. Naopak cílem není výčet všech rozdílů a vlastností. Proto nyní přeskočíme takovou samozřejmost, že investoři ve svém rozhodování na jednom z prvních míst věnují pozornost výši kupónů, tedy výnosům, době splatnosti atd., a zastavme se u dvou faktorů, které podle našeho mínění stojí v našem přístupu za upřednostnění.

  • Emitent, protože na stát nikdo nemá.

Ať jsou parametry státních a korporátních dluhopisů jakékoliv a ať si jimi  mohou v určitých případech jakkoliv konkurovat, jednu věc nelze změnit, a to že státní dluhopisy budou vždy bezpečnějším instrumentem. Stát jako emitent dluhopisů má nesrovnatelně větší prostor v podobě zákonného výběrů daní. Těmi naplňuje státní rozpočet a získává i prostředky na splácení svých dluhů.

Firma je proti tomu závislá jen na několika odběratelích, kteří generují její tržby. I když diverzifikace firemních příjmů může z pohledu jednotlivce někdy hodně veliká (například telefonní operátoři, nebo distributoři elektřiny poskytující služby občanům a domácnostem), nikdy nedosáhne státu. Navíc vymáhání pohledávek je z pohledu firmy často zdlouhavější a obtížnější, než když tak činí stát.

Přirozeně existují případy, kdy i stát „zbankrotuje“. Nejznámějším příkladem v nedávné minulosti bylo Řecko, kdy věřitelé byli kráceni na svých pohledávkách plynoucích z držení řeckých státních dluhopisů. Uvažujeme však v praxi běžnou situaci, tedy země s relativně vyváženým hospodařením.

  • Měna, protože se na ni zapomíná.

Asi nepřekvapí, že firma si půjčuje také v jiné měně, než je její funkční (domácí) měna. Může tak zohledňovat fakt, že např. více prodává v zahraničí apod.

Skutečnost, že také stát si může půjčit v jiné než národní měně tím, že své dluhopisy denominuje v měně cizí, již tak známá být nemusí. Např. v současné době podle přehledu českého ministerstva financí existuje deset emisí českých státních dluhopisů vydaných celkem ve třech cizích měnách, nejčastěji v eurech, ale také ve švýcarských francích a japonských jenech. Stát tímto způsobem oslovuje širší skupinu zahraničních investorů, může optimalizovat své budoucí cizoměnové toky i využívat některých specifik úrokového prostředí v té které měně.

Proto by investor měl zvážit i tuto měnovou variantu. Subjekty s větší volnou hotovostí v cizí měně to mohou uvítat, neboť odpadají např. náklady s konverzí měn.


Záporné úrokové sazby a výnosy vychylují rovnováhu

Evropské centrální banky v čele s ECB přivedly na svět záporné úrokové sazby na depozitech. Ty se velmi rychle obtiskly na dluhopisovém trhu a výnosy státních dluhopisů se v nemalém počtu případů posunuly také do teritoria se znaménkem mínus.

Prostředí negativních sazeb a výnosů vychyluje podmínky na trhu z běžné situace a z běžně panujících vztahů. To komplikuje investorům situaci. Existují totiž ti, kteří nemohou jinak, než záporné výnosy státních dluhopisů akceptovat. Jejich pravidla investování jim nedovolují nakupovat jiné instrumenty.

Ostatní, ve snaze udržet alespoň minimální zhodnocení, musí slevit z požadavků bezpečnosti a častěji volit rizikovější investice.  Minimálně budou vybírat více mezi firemními dluhopisy. Těm sice výnosy také klesají, jak jsou taženy svými státními“vzory“, ale stále, alespoň prozatím, nabízejí v drtivé většině kladný výnos a zhodnocení. I  to se může během času změnit, proto je to nanejvýš aktuální téma.


Dluhopisy (obchodování s dluhopisy a emise dluhopisů)  nepatří mezi aktuálně nabízené produkty společnosti BH Securities. Pro více informací o stávajících možnostech investování nám můžete napsat, třeba přes kontaktní formulář níže.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Přemýšlíte, jak a do čeho investovat?

Spojte se s těmi nejlepšími! Dejte nám na sebe pár údajů, ozveme se zpět.


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.


Mohlo by vás také zajímat

Mezi deseti nejhodnotnějšími firmami světa není po poklesu Tencentu žádná čínská

17.09.2021

Čínská internetová společnost Tencent Holdings dnes ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších...

Berlín koupí za 2,5 miliardy eur 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen

17.09.2021

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15.000 bytů od společností Vonovia...

Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

17.09.2021

V roce 1989 se v České republice dokončilo 55 073 bytů. V následujících třech dekádách se...

top