investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Společný podnik Baidu a Geely investuje do chytrých aut 50 miliard jüanů

23.04.2021

Čínský výrobce elektromobilů Jidu Auto, což je společný podnik internetového giganta Baidu a automobilky Geely, v příštích pěti letech investuje 50 miliard jüanů (165,2 miliardy Kč) do vývoje chytrého vozu. Podle médií to dnes oznámil Sia I-pching, šéf společnosti Jidu, která vznikla letos v lednu. Baidu nyní vlastní ve společném podniku 55 procent, Geely zbývajících 45 procent.

Finance budou pocházet od Baidu a dalších investorů. Podnik první elektrický vůz představí do tří let, další modely vždy po roce a půl. Firma se chystá v dalších dvou až třech letech přijmout 2500 až 3000 lidí, z toho 400 až 500 softwarových inženýrů.


První elektromobil profilovaný pro mladé zákazníky má podle šéfa podniku vypadat jako "robot". Jeho konečná podoba bude vycházet z analýzy trhu. "Vyvolá ve vás pocit, že komunikuje s vašimi emocemi," řekl Sia.


Jidu bude používat pro elektrické vozy platformu Geely. Vyrábět bude patrně v přístavním městě Ning-po na východě země, kde má Geely několik závodů. Elektromobily chce zpočátku prodávat přímo zákazníkům.


Automobilka chce využívat čipy vyvinuté společností Baidu, která se technologií chytrých aut zabývá. V roce 2017 zřídila divizi autonomního řízení Apollo, která dodává hlavně technologii s umělou inteligencí. Vedle Geely spolupracuje s automobilkami Volkswagen, Toyota či Ford. Baidu se soustředí i na mapy s vysokým rozlišením a na cloudové služby.


Zdroj: ČTK
"V loňském roce Indie zablokovala služby od čínské společnosti Baidu na svém území. Stalo se tak kvůli vzrůstajícímu napětí mezi nejlidnatějšími zeměmi na světě."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově a také v bitcoinech

25.09.2021

Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše...

Facebook od roku 2016 investoval přes 13 mld. USD do bezpečnostních opatření

23.09.2021

Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard dolarů...

Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

23.09.2021

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z...

top