investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Británie pokutovala Facebook v souvislosti s převzetím služby Giphy

20.10.2021
britániefacebooksoud

Zákazníci Moseru si mohou navrhnout online vlastní křišťálový výrobek

20.10.2021
ecommercepodnikáníčesko

Čína tlačí na McDonald's, aby před olympiádou přijímal digitální měnu

20.10.2021
bankamcdonaldsčína

Streamovací služba Spotify najme stovky lidí, aby povzbudila prodej reklamy

19.10.2021
evropaspotify

Skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, klesl zisk o 47 procent

26.02.2021

Rakouské bankovní skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu...

Rakouské bankovní skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni podle předběžných výsledků klesl kvůli pandemii čistý zisk o 46,7 procenta na 783,1 milionu eur (20,6 miliardy Kč). Banka si na případné nesplácené úvěry vytvořila rezervu 1,3 miliardy eur, přesto navrhne vyplatit dividendu 50 centů na akcii. Plánuje také další euro na akcii jako případnou zvláštní dividendu, uvedla ve svém dnešním sdělení.

Provozní zisk naopak zůstal stabilní. Meziročně se snížil o 1,3 procenta na 2,9 miliardy eur. Bance se podle jejího finančního ředitele Stefana Dörflera i v tak náročném roce dařilo na všech trzích. Má také stále velmi dobrou kapitalizaci. Ohlášená dividenda je ale mírně nižší, než se očekávalo.


Objem klientských půjček se loni zvýšil o 3,6 procenta na 166,1 miliardy eur. Objem klientských vkladů stoupl o 9,9 procenta na 191,1 miliardy eur. Čisté úrokové výnosy se zvýšily o 0,6 procenta na 4,8 miliardy eur, především díky Rakousku, ale i Rumunsku a Maďarsku. Kvůli nízkým úrokovým sazbám se naopak výrazně snížily v České republice.


Ve čtvrtém čtvrtletí se čistý zisk meziročně snížil o 40,1 procenta na 146 milionů eur. Analytici podle společnosti Refinitiv očekávali, že zisk dosáhne 151,5 milionu eur.


Na letošní rok banka očekává růst zisku. Naději jí dává očekávané hospodářské oživení ve střední Evropě, jejíž ekonomiky by letos podle odhadu banky měly vykázat růst od tří do šesti procent. Nižší by letos měly být i náklady na rizikové úvěry. Erste čeká nárůst půjček i příjmů z poplatků a provizí.


Zisk Erste za čtvrté čtvrtletí překonal očekávání, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Hlavním faktorem, který stojí za poklesem zisku celé skupiny, je podle něj citelné zvýšení nákladů rizika. Nejvýraznější tvorba rezerv nastala během druhého čtvrtletí. "Lze očekávat, v následujících kvartálech již takto významný nárůst rizikových nákladů nenastane. Navzdory tvorbě rezerv zůstává celkový podíl problematických úvěrů nízký," dodal.


Akcie Erste po zveřejnění výsledků oslabovaly, na pražské burze krátce před 12:00 ztrácely přes tři procenta na 708 Kč. Pokles ale podle Pfeilera souvisí spíše se čtvrtečním výprodejem na amerických burzách.


Dceřiné České spořitelně (ČS) klesl loni neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 43,6 procenta na deset miliard korun. Provozní zisk se snížil o 6,7 procenta na 21 miliard Kč.


Zdroj: ČTK"Centrální banky v rámci boje proti negativním důsledkům pandemie koronaviru prudce snížily úrokové sazby v zemích po celém světě. To mělo negativní dopad na komerční banky, kterým se tímto krokem snížily úrokové výnosy."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Investiční příležitosti

I zde napíšeme několik vět, které navážou na předchozí text. Tentokrát vedeme možnost využít informace získané sledováním obsahu v praxi a vyzveme lidi, aby využili jeden z investičních produktů a sami se do světa investic zapojili.

top