investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Shell zvýšil čtvrtletní zisk, navzdory nejistotě vyplatí i vyšší dividendu

29.04.2021

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk upravený o jednorázové položky o 13 procent na 3,23 miliardy dolarů (69 miliard Kč), což je mírně lepší výsledek, než se čekalo. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím pak nárůst zisku činí 724 procent. Firma dnes uvedla, že výhled je kvůli pandemii stále obestřen značnou nejistotou, i přesto se ale rozhodla zvýšit dividendu. Ta je stále výrazně nižší než před pandemií.

Analytici podle agentury Reuters v průměru očekávali, že firma zvýší zisk na 3,13 miliardy USD. K solidnímu výsledku na začátku letošního roku přispěl i prodej části majetku, pro který se firma rozhodla, zejména ale vyšší ceny ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG).


Prodej pohonných hmot ve čtvrtletí o 13 procent klesl, zejména kvůli uzávěrám, které ochromily ekonomickou činnost a tím i poptávku po ropných produktech. Na vině je ale z části také únorová sněhová bouře v Texasu a její dopady na poptávku. Výhled poptávky na druhé čtvrtletí podle managementu zatím zůstává velmi nejistý.


Shell se rozhodl zvýšit dividendu zhruba o čtyři procenta, jak už dříve avizoval. Od loňska je to už druhé zvýšení. Předtím ale firma dividendu asi o dvě třetiny snížila, čímž reagovala na nepříznivé dopady pandemie.


Díky růstu cash flow firma snížila čistý dluh na 74,4 miliardy dolarů. Zadlužení ale stále zůstává vysoko nad hranicí 65 miliard dolarů, kterou si podnik stanovil jako maximum ve své strategii přiklánět se v příštích desetiletích k produkci energie z obnovitelných zdrojů.


Zdroj: ČTK
"Zatímco akciové trhy ve Spojených státech pokořily historická maxima, ceny ropy jsou od historických maxim výrazně vzdálené. Přesto lze říct, že se pohybují na podobných úrovních jako před příchodem pandemie."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Mezi deseti nejhodnotnějšími firmami světa není po poklesu Tencentu žádná čínská

17.09.2021

Čínská internetová společnost Tencent Holdings dnes ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších...

Berlín koupí za 2,5 miliardy eur 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen

17.09.2021

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15.000 bytů od společností Vonovia...

Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

17.09.2021

V roce 1989 se v České republice dokončilo 55 073 bytů. V následujících třech dekádách se...

top