Řidiči si za benzín i naftu připlatí. Příští týden dojde k dalšímu zdražení

26.04.2018

V uplynulém týdnu cena ropy vzrostla přibližně o 3 procenta. K tomu navíc oslabila koruna vůči dolaru téměř o 2 procenta.  Souběh těchto okolností výrazně prodražuje vstupní náklady na výrobu pohonných hmot. Výsledkem je další výrazný růst cen benzínu i nafty v České republice. Tento trend přetrvá i v příštím týdnu a řidiči se tak dočkají dalšího zdražování v rozmezí 10 až 20 haléřů za litr pohonných hmot.

 

Cenu ropy dál žene nahoru omezená nabídka na světových trzích. Nedostatek ropy je způsoben kritickou situací ve Venezuele, jejíž ropný průmysl je v hluboké krizi. Této situace využívá kartel OPEC společně s Ruskem a prostřednictvím dodržování limitů těžby se snaží navýšit ceny. Vyšším cenám nahrává i globální ekonomický růst, který navyšuje poptávku po ropě.

 

Začínají se však objevovat i zprávy, které růst ceny ropy tlumí. Po setkání prezidentů Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona kleslo očekávání ohledně prodloužení sankcí na Írán, což by mohlo pomoci navýšit export ropy na světové trhy. Navíc se Donald Trump nechal slyšet, že si přeje nižší ceny ropy. Příliš vysoké ceny totiž nahrávají Rusku a dalším zemím, s kterými americký prezident vede řadu sporů. Začíná se uklidňovat i situace na Blízkém východě, což růst ceny ropy taktéž tlumí.

 

V souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb ve Spojených státech dochází k výraznému posilování dolaru vůči měnám na rozvíjejících se trzích. Česká koruna patří mezi měny, které jsou tímto vývojem ovlivněny. Výsledkem je dražší dovoz, což má přímou vazbu i na ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích. Kurz koruny se tak v posledním týdnu stal dalším faktorem, jež  ceny benzínu a nafty navyšuje.


Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Zaujal Vás tento článek? Jste investor?

Nechte nám na sebe spojení, ozveme se Vám zpět.


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.


Mohlo by vás také zajímat

Řidiči šetří více než korunu na litru benzínu i nafty

12.09.2019

Ceny pohonných hmot se snižují od přelomu května a června...

Pohonné hmoty jsou nejlevnější od poloviny dubna

05.09.2019

V uplynulém týdnu cena ropy na světových trzích nejprve zlevňovala...

Na čerpacích stanicích vládne klid

29.08.2019

Ceny pohonných hmot přecházejí do stagnace...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710