Proč letos rostou české akcie? Vydrží tento trend?

27.02.2017
Pražská burza letos rozhodně citelně ožila. Cenám akcií se daří. Vidíme pro to více faktorů. Jedním je celosvětový návrat inflace, který tlačí investory mimo jiné do nákupu aktiv na rozvíjejících se a riskantnějších trzích. Český index je co do váhy plný bank, utilit a telekomu, takže odraz úrokových sazeb od mnohaletého dna a zvolení Trumpa pomohlo zejména bankovním titulům.
 
Dalším trendem je spekulace na růst české koruny. Část spekulativně koupených českých korun končí v akciích. A v neposlední řadě české akcie jsou relativně podhodnocené vůči zbytku světa. Takže s tím, jak je celosvětově v oběhu čím dál více peněz a úrokové sazby na většině vládních dluhopisů jsou minimální nebo záporné, postupuje "hunt for yield", tj. lov na jakýkoliv výnos, tedy roste poptávka po jakýchkoliv rozumně vynášejících investicích a tím se zvyšuje i zájem o české akcie.

Část důvodů pro růst zájmu o české akcie může být krátkodobá, ale většina faktorů může trvat léta. Například spekulace na posílení koruny může do roka skončit, ne-li dříve, ale celkově euro, potažmo koruna, vůči dolaru za poslední 2-3 roky ztratily bezmála 30 %, takže je kam se vracet na mnoho let, pokud růst koruny bude pozvolný. Trend růstu úrokových sazeb, který podporuje banky a rizikovější trhy, může také brzy skončit, zejména pokud se zastaví růst cen komodit. Ale trend vyšší inflace a mírného růstu úrokových sazeb může také trvat léta a podhodnocenost českých titulů vůči světu může také vzbuzovat zájem řadu let, pokud relativní růst cen českých akcií oproti světu nebude raketový, ale pozvolný.

Mohlo by vás také zajímat

Pumpaři otálejí s výrazným snižováním cen

13.06.2019

Na čerpacích stanicích dochází k mírnému zlevňování pohonných hmot...

Počet obyvatel České republiky roste

12.06.2019

Na konci prvního čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 652 812 obyvatel.

Brambory meziročně zdražily o 88 procent

11.06.2019

V květnu letošního roku došlo k růstu meziroční míry inflace o 2,9 procenta...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710