Proč je neschválení zrušení Obamacare pro trhy negativní?

27.03.2017

Tvrdé jádro republikánů Trumpovi jasně dalo najevo, kdo je pánem a bude požadovat řadu kompromisů. Problémy při první velké legislativě naznačují, že politická jednání o všech dalších budoucích návrzích budou těžká, zdlouhavá a plná kompromisů. To snižuje rychlost a velikost pozitivního dopadu Trumpových návrhů na reálnou ekonomiku a akcie. Část investorů vybírá zisky, protože současný silný růst akcí zahrnoval očekávání rychlých a výrazných dopadů Trumpa na ekonomiku.

Omezení výdajů Obamacare mělo vytvořit finanční prostor pro fiskální stimul a snížení daní. Tím, že se nepovedlo tyto úspory v oblasti zdravotnictví prosadit, budou jakékoliv stimulativní opatření, jako např. snížení daní, muset být menší a nebo financované zvýšením dluhu či úsporami v jiných oblastech, kde vyjednávání úspor bude extrémně těžké, nepopulární a zdlouhavé, Trump si nadělá nepřátele.

Financovat fiskální stimulus zvýšením dluhu je nejen těžké, ale v současnosti bez růstu dluhového stropu i nemožné. Amerika je na hranici možností v současnosti platného dluhového stropu a Trump na zvýšení stropu potřebuje souhlas parlamentu. Posunutí dluhového stropu bývá tradičně velká politická bitva, takže zvednutí nebude lehké.

Mohlo by vás také zajímat

Průměrná cena benzínu i nafty spadla pod 31 korun

08.02.2019

Tempo snižování cen pohonných hmot začíná klesat. Za uplynulý týden se ceny benzínu i nafty snížily o 12 haléřů za litr...

Zlevňování benzínu a nafty jde do finále

31.01.2019

Pohonné hmoty v České republice zlevňují od konce října loňského roku...

Průměrná cena benzínu klesla pod 31 korun za litr

23.01.2019

Armagedon. Tak by se dala nazvat situace na trhu s ropou, která započala v říjnu 2018...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710