investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Philips zvýšil zisk o třetinu díky poptávce po lékařské technice

19.10.2020

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) o 32 procent na 769 milionů eur (21 miliard Kč). Vlivem pandemie nemoci covid-19 se totiž zvýšila poptávka zejména po lékařském vybavení. Výsledek překonal očekávání, akcie firmy po poledni na amsterodamské burze přidávaly přes tři procenta.

Srovnatelné tržby firma zvýšila o deset procenta na 4,98 miliardy eur (přes 136 miliard Kč). O růst se zasloužila divize zdravotní péče, která vyrábí respirační monitory a ventilátory, které se používají při léčbě pacientů s nemocí covid-19. Tržby této divize ve čtvrtletí vzrostly o 42 procent.


V prvním pololetí se na hospodářských výsledcích Philipsu i jeho konkurentech, jako je Siemens Healthineer, ale pandemie podepsala negativně. Nemocnice, paralyzované dopady nového onemocnění, odkládaly nákup nového zařízení.


Po prvotním šoku firma zaznamenala zásadní změny, uvedl šéf společnosti Frans van Houten. Ze strany nemocnic se totiž zvýšila poptávka po přístrojích, které umožňují na dálku monitorovat stav pacientů.


Philips rovněž aktualizoval výhled na roky 2021 až 2025, kdy v průměru čeká růst tržeb o pět až šest procent ročně a upravené marže EBITA o 0,6 až 0,8 procenta.


Na rok 2021 Philips nicméně očekává růst, který bude spíše na spodní hranici pásma nula až deset procent. Poptávka po vybavení k léčbě pacientů s nemocí covid-19 se totiž pravděpodobně sníží.


Zdroj: ČTK"Společnost Philips bývala jednou z největších společností na světě v oblasti výroby elektroniky. V současnosti se však zaměřuje především na oblast zdravotnických technologií."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Americká banka Morgan Stanley za čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 150 procent

16.04.2021

Americká investiční banka Morgan Stanley v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o...

ČNB souhlasila se zvýšením podílu PPF v Monetě na 28,36 procenta

16.04.2021

Tanemo ze skupiny PPF obdrželo souhlas České národní banky ke zvýšení svého...

Ceny pohonných hmot dělají řidičům vrásky na čele

15.04.2021

Ceny pohonných hmot se začínají měnit již jen v řádu haléřů za týden, což...

top