investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Michelin do tří let zruší až 2300 pracovních míst ve Francii

06.01.2021

Francouzská společnost Michelin, která je předním světovým výrobcem pneumatik, ve Francii do tří let zruší až 2300 pracovních míst. Znamená to bezmála 11 procent nynější pracovní síly v zemi. Firma dnes uvedla, že chce zjednodušit a zefektivnit provoz. Tvrdí přitom, že nucenému propouštění se vyhne.

Podnik se chce soustředit na trh s prémiovými pneumatikami, zaměří se také na recyklování, nové materiály a další projekty, včetně využití vodíku, informovala agentura Bloomberg. Při přechodu k udržitelným materiálům má šéf společnosti Florent Menegaux v plánu rovněž modernizovat francouzské provozy.


Třebaže nebude zavřena žádná z továren společnosti, zrušeno v nich bude až 1200 míst. Na tento počet se Michelin chce dostat prostřednictvím předčasných odchodů do důchodu a odchodů po dohodě. Zbytek míst výrobce pneumatik seškrtá ve službách. V každém z následujících let tak chce firma zvýšit efektivitu o pět procent.


Společnost uvedla, že se potýká s hlubokou proměnou trhu s pneumatikami, která následovala po přílivu levných pneumatik z Číny do Evropy. To kompenzovala poptávka po pneumatikách na osobní a lehké užitkové vozy v Severní Americe, díky níž Michelin v říjnu zvýšil celoroční výhled.


Akcie Michelinu krátce po poledni přidávaly kolem půl procenta. Tržní kapitalizace společnosti tak činila zhruba 18,7 miliardy eur (4,9 bilionu Kč).


Zdroj: ČTK"Na konci roku 2019 se společnost Michelin stala světovým lídrem ve výrobě pneumatik s obratem 25,0 miliardy dolarů. Druhé místo s obratem 24,3 miliardy dolarů zaujala společnost Bridgestone."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

30.07.2021

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO)...

Nedostatek čipů se projevuje už i ve firmách navázaných na automobilový průmysl

30.07.2021

Kvůli celosvětovému nedostatku čipů se letos v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu nevyrobí...

Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

30.07.2021

Statistici dnes zveřejnili odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku...

top