investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Zoetis

20.05.2024

Zoetis Inc. prodává antiinfekční přípravky, vakcíny, parazitika, diagnostické přípravky a další zdravotnické produkty pro zvířata.

Představení společnosti

Zoetis Inc. („Zoetis“, nebo „Společnost“) prodává antiinfekční přípravky, vakcíny, parazitika, diagnostické přípravky a další zdravotnické produkty pro zvířata. Zhruba 35 % celkových tržeb firmy tvoří tržby z produktů pro užitková zvířata (skot, prasata, drůbež atd.) a téměř 65 % z produktů pro domácí mazlíčky (psi, koně, kočky). Obchodní činnost v USA je silně orientována na společenská zvířata, zatímco mezinárodní obchodní činnost je více zaměřena na užitková zvířata. Firma má největší podíl na trhu v tomto odvětví a dříve byla jednotkou společnosti Pfizer pro zdraví zvířat. Společnost zaujímá ve svém odvětví vedoucí postavení a provozuje obchodní model, který je schopen trvale generovat středně vysoké jednociferné výnosy a růst zisku na akcii v rozmezí od nízkých do středních desítek procent. Organický růst Společnosti se zdá být vysoce udržitelný a zahrnuje i synergie z anorganického růstu akvizicemi. Ačkoli akcie Zoetis nejsou nyní levné (ani po nedávném asi 15% poklesu ceny), atraktivní fundamenty a pokračující tendence k růstu odhadů hospodaření prokazatelně vysvětlují pozitivní sentiment kolem akcií Společnosti, jež může pokračovat i v letošním roce.

Tržní potenciál – zdraví zvířat (JPMorgan Chase)

Celkově, do roku 2024 vstupuje odvětví optimisticky s pocitem důvěry ve zdravý vývoj trhu s domácími zvířaty. Lze například sledovat silnou poptávku v USA i mimo a zlepšující se trendy v počtu návštěv u veterináře. Podle analytiků uvedení nových produktů bude představovat klíčové zaměření pro tento rok (Zoetis uvede přípravek Librela na trh v USA). Zoetis zůstává oblíbeným hráčem analytiků v odvětví a JPMorgan Chase modeluje 10% organický růst tržeb společnosti podpořený uvedením Librely na trh v USA. A když se podíváme na rok 2024, analytici modelují tržby ve výši 9,2 mld. dolarů (-47 mil. USD oproti konsensu) a EPS ve výši 5,92 USD (-0,08 USD oproti konsensu). Pro segment domácích zvířat Společnosti modeluji v JPM 10% růst v USA (s podporou Librela) a 12 % mimo USA (kde zůstávají silné fundamenty). U hospodářských zvířat modelují 0 % růst v USA (silná meziroční srovnávací základna) a 3 % růst. mimo USA (zde je na místě opatrnost, přičemž Zoetis označuje Čínu a Austrálii za potenciální brzdy letošního roku). Růst tržeb v roce 2024 má být výrazněji vychýlený směrem k 1. pololetí vzhledem k vývoji srovnávací základny v minulém roce. Zisk na akcii má v letošním roce růst o asi 10 % (což je mírně vyšší růst než v roce 2023).

Konkurence

Mezi hlavní konkurenty patří společnosti zabývající se léčivy, vakcínami a diagnostikou v oblasti zdraví zvířat, jako jsou Boehringer Ingelheim Animal Health Inc., Merck Animal Health, Elanco Animal Health a IDEXX Laboratories. Úroveň konkurence generických výrobků se na jednotlivých trzích liší. Na rozdíl od trhu s lidskými léčivy neexistuje v tomto odvětví žádná velká, dobře kapitalizovaná společnost zaměřená na generické přípravky pro zdraví zvířat, která by byla globálním konkurentem. Nicméně Společnost i nadále čelí zvýšené konkurenci generických produktů a levnějších alternativ. K věrnosti značce Zoetis v oblasti zdraví zvířat přispívá důležitost kvality a bezpečnosti pro majitele domácích zvířat, veterinární lékaře a chovatele hospodářských zvířat. V důsledku toho se Společnost domnívá, že značná věrnost značce výrobků často přetrvává i po ztrátě exkluzivity založené na patentu a regulačních předpisech (podobně jako je v trhu se suplementy).

Finanční analýza