investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie opět končí obchodní týden v zelených číslech

20.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Již rok klesají ceny zemědělských výrobců

20.05.2024
cenaprůmyslvýrobačesko

Optimální investiční portfolio do příštích let

20.05.2024
akciedluhopisyinflaceinvesticetechnologie

Ranní zpravodaj: Dow Jones se poprvé v historii dotkl hranice 40 000 bodů

17.05.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Říjnové makro začalo již včera v USA reportem o růstu nových pracovních míst v soukromém sektoru

01.10.2015

Makroekonomické události jsou hned vedle kroků centrálních bank (což je ale také de facto makro) druhou nejdůležitější oblastí pro finanční trhy, akciové i dluhopisové.

Makroekonomické události jsou hned vedle kroků centrálních bank (což je ale také de facto makro) druhou nejdůležitější oblastí pro finanční trhy, akciové i dluhopisové. A říjnové makro začalo již včera. V USA, reportem o růstu nových pracovních míst v soukromém sektoru v měsíci září dle organizace ADP. Je totiž takovou psychologickou přípravou trhu na oficiální data o vývoji zářijového trhu práce v USA, který je tradičně naplánován na konec prvního týdne měsíce, konkrétně na zítřek (pátek 2.10.).

Data z trhu práce mají na investory v posledních měsících (a chce se říci i posledních létech) dvojí, nezřídka protichůdný účinek. Na jedné straně jsou jednou ze sledovaných veličin, která může leccos napovědět o stavu americké ekonomiky. Na straně druhé, v kontextu rekordně nízkých úrokových sazeb americké centrální banky (Fed) a jejích plánů na jejich zvýšení, jde o parametr, kterým se řídí členové měnového výboru Fedu při rozhodování o sazbách.

Jestliže tedy včera počet nových pracovních míst v soukromém sektoru vzrostl o 200 tisíc a překonal opatrnější očekávání ekonomů (odhadem byla stagnace na srpnových 190 tis.), pak je to dobrá indikace, že hospodářství USA přeci jen šlape lépe a lépe i na pozadí hrozeb zpomalení v Asii. Ale je to také hřebíček do rakve nízkých úrokových sazeb.

Vyberte si, co je důležitější. Ani trhy to nevědí, a proto pod střídavými dojmy létají akcie, nebo výnosy dluhopisů, kurzy měn a ceny zlata atd. nahoru a dolů, přičemž trhy v USA mají obecně nemalý vliv na ostatní finanční trhy po celém světě. Tedy např. i na pražskou burzu, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Tečku za zářijovým trhem práce v USA učiní zítra americký úřad BLS (The Buerau of Labour Statistics of the U.S. Department od Labour), který je součástí amerického ministerstva práce a zpracovává oficiální statistiky. Podle průzkumu agentury Bloomberg trh očekává (za měsíc září):

-          počet nových pracovních míst na 203 tis. po srpnových 173 tis. (je vyloučen sektor zemědělství),

-          nezaměstnanost by měla s 5,1% potvrdit srpnovou úroveň,

-          růst hodinové mzdy o +0,2% M/M po srpnových +0,3%

Uvidíme, zda se naplní pozitivní předpověď včerejších dat ze soukromého sektoru. Dělat nyní nějaké závěry se nevyplatí, existuje totiž nemálo důkazů, že vztah mezi touto (středeční) a oficiální (páteční) statistikou nemusí být vůbec těsný.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top