investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Microsoft investuje 2,2 miliardy eur do datových center ve Španělsku

03.07.2024
evropainvesticemicrosoft

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024

Tržní události předchozího dne

V posledních týdnech někteří ekonomové poukazovali na to, že nedávné ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu. Na toto téma se vyjádřila také prezidentka sanfranciského Fedu Mary Daly, podle které se trh práce blíží k bodu, kdy další zpomalení trhu by mohlo být již špatnou nežli dobrou zprávou. Další pokles počtu volných pracovních míst by údajně nejspíše vedl ke zvýšení míry nezaměstnanosti. Nedávné údaje z průzkumu Job Openings and Labor Turnover Survey však tyto obavy nepodpořily. Nové údaje zveřejněné v úterý ukázaly, že míra volných pracovních míst se zvýšila na 4,9 % z 4,8 % v předchozím měsíci. Na konci května bylo otevřeno 8,14 milionu pracovních míst, což představuje nárůst oproti dubnovým 7,92 milionu volných pracovních míst. Přibližně v době zveřejnění průzkumu hovořil předseda Fedu Jerome Powell o podmínkách na trhu práce v Portugalsku na konferenci ECB. Powell naznačil, že jakékoliv další zmírnění poptávky po práci by se mohlo setkat s vyšší nezaměstnaností, ale dodal, že pokud by se míra nezaměstnanosti pouze posunula "plus minus o pár desetin" od současné 4% míry, byl by to "dobrý výsledek". Powell dodal, že trh práce se neochlazuje příliš rychle, náhle ani prudce. Naopak, je to "něco, v co doufali a co čekali".

Wall Street vkládá velké naděje do nadcházející výsledkové sezóny, která začne 12. července zprávami velkých bank. Konsenzus očekává, že během druhého čtvrtletí vzrostou zisky oproti předchozímu roku o 9 %, což by znamenalo největší meziroční nárůst od čtvrtého čtvrtletí 2021. Vzhledem k tomu, že očekávání byla při vstupu do výsledkové sezóny snížena méně, než je obvyklé, stratégové z Wall Street poznamenávají, že jak překonání zisků, tak růst akcií po zveřejnění výsledků by mohly být méně časté než obvykle. "Očekáváme, že rozsah překonání zisku na akcii se sníží, protože konsenzuální prognózy nastavují vyšší laťku než v předchozích čtvrtletích," napsal hlavní americký akciový stratég Goldman Sachs David Kostin. Vzhledem k tomu, že trh se při vstupu do výsledkové sezóny obchoduje poblíž rekordních úrovní, jsou Kostin a další stratégové opatrní ohledně toho, jak velký růst by měli investoři očekávat po výsledcích, které překonají očekávání analytiků Wall Street. Kostin poznamenává, že v minulém čtvrtletí společnosti, které překonaly očekávání, překonaly v následujícím dni obchodování index S&P 500 o 3 bazické body, což je výrazně pod historickým průměrem 100 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že nálada investorů je při vstupu do tohoto kola výsledků stále optimistická, Kostin uvažuje, že "odměna za překonání očekávání by měla být v tomto čtvrtletí menší než průměr". Hlavní akciový stratég Deutsche Bank Binky Chadha ve své výzkumné zprávě popsal podobný výsledek. Podle Chadhovy práce index S&P 500 během výsledkové sezóny v 80 % případů roste a jeho průměrný výnos činí 2 %. Chadha však poznamenal, že "na druhou stranu rozběh trhu do výsledkové sezóny a nadváha akciových pozic naznačuje utlumenou rally".


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Wall Street vkládá velké naděje do nadcházející výsledkové sezóny, která začne 12. července zprávami velkých bank. Konsenzus očekává, že během druhého čtvrtletí vzrostou zisky oproti předchozímu roku o 9 %, což by znamenalo největší meziroční nárůst od čtvrtého čtvrtletí 2021.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top