investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesly o zhruba 0,2 %

24.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Deutsche Bank vykázala první čtvrtletní ztrátu za čtyři roky

24.07.2024
bankaněmeckotržby

ČEZ dnes zahájil jednání o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech

24.07.2024
energetikaČEZ

Ranní zpravodaj: Americké technologické akcie v pondělí prudce vzrostly

23.07.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie zakončily úterní seanci v zelených číslech

07.02.2024

Tržní události předchozího dne

Americké akcie zakončily úterní seanci v zelených číslech, přičemž Dow Jones vedl s nárůstem přibližně 0,4 %. Index S&P 500 ho následoval a stoupl zhruba o 0,2 %, zatímco technologický Nasdaq Composite, který vymazal předchozí ztráty ze seance směřující k závěru, se obchodoval nad nulovou hranicí.

Investoři pokračovali v debatách o možnosti snížení úrokových sazeb, spolu s čerstvou várkou čtvrtletních výsledků. Výsledková sezóna je zhruba v polovině a oči se upírají k tomu, zda úterní výsledky podniků pomohou nastartovat návrat akcií k růstu. V úvodu vyskočily akcie Spotify po silném výhledu tohoto hudebního streamera, zatímco akcie Eli Lilly vzrostly poté, co prognóza zisku společnosti na rok 2024 překonala odhady. Mezitím investoři také vstřebávali komentáře několika představitelů Fedu. Prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová ve svém úterním projevu uvedla, že by bylo chybou snížit sazby příliš brzy nebo příliš rychle bez dostatečných důkazů, že inflace je na udržitelné a včasné cestě zpět ke 2 %. Přesto se domnívá, že pokud se ekonomika zlepší podle očekávání, Fed "získá tuto důvěru později v tomto roce". Prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari mezitím uvedl, že nedávné údaje o inflaci byly překvapivě pozitivní, ale že Fed "ještě není v cíli", pokud jde o boj s vyššími cenami.

V tomto kvartále zatím vykázalo výsledky zhruba 50 % členů indexu S&P 500, tyto zisky mají nadprůměrný výsledek, který podpořil růst akciového trhu. Přibližně ve dvou třetinách čtvrtletních zpráv indexu S&P 500 vykazují společnosti podle Bank of America v tomto čtvrtletí průměrné překonání zisku na akcii o šest procentních bodů. To je zhruba dvojnásobek průměrného 3% překonání, které společnosti z indexu S&P 500 obvykle zaznamenávají. Celkem 70 % společností vykázalo překonání zisku, což je nad historickým průměrem 63 %. Podle společnosti Factset vzrostl zisk na akcii v indexu S&P 500 ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku o 1,9 %. K lepším výsledkům přispěly marže, ne nutně tržby - společnosti snížily náklady a marže se zlepšují. S tím souvisí i další menší vlna propouštění počátkem letošního roku. Zisk indexu S&P 500 se tak dostal do kladných čísel, ale objevují se známky oslabení. Zmínky o slabé poptávce zůstávají podle Bank of America "zvýšené" a projevily se v slabém růstu tržeb, které jen stěží překonávají odhady. A společnosti, které nedosáhly na odhady zaznamenávají horší reakce, než je obvyklé (viz např Charter). Společnosti, které nesplní očekávání Wall Streetu ohledně zisku a tržeb, zaznamenávají následující den pokles svých akcií v průměru o 4,3 %, podle BofA. To je výrazně více než typický průměrný pokles o 2,4 %. Celková nálada na trhu se v posledních zhruba dvou měsících hodně zlepšila. Akcie nejsou levné a kvůli tomu je laťka nyní dost vysoko.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top