investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs

04.07.2024
AIakciedluhopisyekonomikainflaceinvestice

Ranní zpravodaj: Ochlazení na americkém trhu práce by mohlo být počátkem znepokojivějšího trendu

03.07.2024
akcieprácetržbyusa

Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu

03.07.2024
AIecogoogle

Microsoft investuje 2,2 miliardy eur do datových center ve Španělsku

03.07.2024
evropainvesticemicrosoft

Ranní zpravodaj: Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni

04.07.2024

Tržní události předchozího dne

Akcie zakončily středeční zkrácenou prázdninovou seanci na vysoké úrovni a indexy S&P 500 i Nasdaq zaznamenaly nové rekordy po slabých ekonomických údajích, které podpořily optimismus investorů ohledně zářijového snížení sazeb. Index S&P 500 vzrostl přibližně o 0,5 % a dosáhl nového maxima 5 537 bodů. Technologický Nasdaq Composite se rovněž posunul výše a zakončil den růstem o přibližně 0,9 %, zatímco Dow Jones klesl zhruba o 0,1 %. Tyto pohyby přicházejí před čtvrtečním uzavřením akciového trhu u příležitosti svátku Dne nezávislosti.

Slabé ekonomické údaje zveřejněné ve středu upevnily naděje na snížení úrokových sazeb poté, co se americký sektor služeb v červnu snížil nejrychlejším tempem za poslední čtyři roky. Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru mezitím zpomalila již třetí měsíc v řadě, když v červnu v USA přibylo pouze 150 000 nových pracovních míst, což je méně než 165 000, které očekávala Wall Street. Zpomalil se také růst mezd a to platí jak pro lidi, kteří si udržují stejnou práci, tak pro ty, kteří si hledají novou. Podle nových údajů společnosti ADP, které byly zveřejněny ve středu, se roční nárůst mezd pracovníků, kteří zůstali na stejném pracovním místě, zvýšil v červnu nejpomaleji za téměř tři roky. U osob, které změnily zaměstnání, se meziroční růst mezd snížil již třetí měsíc v řadě. Nacházíme se v jiném režimu než v minulosti, kdy byl tento růst u osob, které si ponechávají zaměstnání, buď stabilní, nebo dokonce rostoucí. V červnu vzrostly mzdy osob, které zůstávají v zaměstnání, oproti předchozímu roku o 4,9 %, což je pomalejší tempo než 5 % v předchozím měsíci a nejpomalejší růst od srpna 2021. Mzdy pracovníků, kteří změnili zaměstnání, se meziročně zvýšily o 7,7 %, což je méně než 7,8 % v předchozím měsíci a výrazně méně než 16,4 %, které byly zaznamenány na vrcholu v červnu 2022. Nutno poznamenat že se ale pořád jedná o vysoké hodnoty oproti tomu na co jsme byli zvyklí před pandemií. 

Podle nástroje FedWatch společnosti CME obchodníci nyní oceňují 74% pravděpodobnost, že v září dojde k poklesu sazeb. Výnosy se v souvislosti s výsledky rovněž snížily, přičemž výnos desetiletého státního dluhopisu klesl o zhruba 8 bazických bodů a obchoduje se poblíž 4,35 %. Dále se také žádosti o podporu v nezaměstnanosti zvýšily, ale zůstaly na historických minimech. Podle ministerstva práce se počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za týden končící 29. června zvýšil o 4 000 na 238 000. Údaje přicházejí těsně před pátečním zveřejněním klíčové červnové zprávy o zaměstnanosti.

Akcie společnosti Tesla ve středu opět vzrostly o více než 5 % poté, co v úterý vyskočily o 10 % v důsledku lepších než očekávaných čtvrtletních výsledků dodávek vozidel. Tesla tento týden oznámila, že ve druhém čtvrtletí vyrobila přibližně 411 000 vozidel a dodala téměř 444 000 vozů, čímž překonala konsenzuální odhady a zaznamenala nárůst oproti prvnímu čtvrtletí. Navzdory meziročnímu poklesu dodávek analytici zprávu přijali pozitivně a poukázali na známky toho, že odvětví elektromobilů se možná drží lépe, než se očekávalo. "Nadále vidíme prostor pro zlepšení nálady u akcií Tesly i širší nálady u elektromobilů v porovnání s negativním sentimentem, který jsme zaznamenali v posledních ~6 měsících," napsali analytici Citi. Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities ve svém komentáři uvedl, že dodávky společnosti znamenají "významný bod obratu" v "býčím příběhu společnosti Tesla". Adam Jonas z Morgan Stanley označil výsledky Tesly za "1. pozitivní překvapení roku" a poznamenal, že automobilka dodala o 33 000 kusů více, než vyrobila ve druhém čtvrtletí. Analytik rovněž vyzdvihl "show stealer" z jejího zveřejnění - podnikání Tesly v oblasti skladování energie, které vykázalo dosud nejvyšší čtvrtletní nasazení. Tento byznys, který zahrnuje komunální megapacky, roste rychleji než segment elektromobilů a má rekordní ziskovou marži.


Investiční upozornění

Analýzy slouží pouze pro informační účely a jsou poskytovány v rámci informační podpory klientům Společnosti, nejde o investiční poradenství či poradenskou službu, neboť tyto činnosti Společnost nenabízí a neprovádí. Analýzy slouží pouze pro informační účely a nepředstavují žádnou nabídku či výzvu uzavřít smlouvu týkající se investičního nástroje nebo investiční služby. Analýzy v žádném případě nepředstavují formu jakéhokoliv individualizovaného doporučení zákazníkovi, neberou v úvahu situaci a osobní poměry jednotlivých zákazníků, jejich finanční situaci, znalosti, zkušenosti, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní investiční nástroje nebo strategie konkrétním zákazníkům. Investiční nástroje zmíněné v analýzách nemusí být vhodné pro každého investora. Analýzy, včetně informací a názorů v nich obsažených, nelze mechanicky použít k nákupu, prodeji či jiné dispozici s investičními nástroji.

Timur Barotov, analytik BHS

„Podle nástroje FedWatch společnosti CME obchodníci nyní oceňují 74% pravděpodobnost, že v září dojde k poklesu sazeb. Výnosy se v souvislosti s výsledky rovněž snížily, přičemž výnos desetiletého státního dluhopisu klesl o zhruba 8 bazických bodů a obchoduje se poblíž 4,35 %.“

Timur Barotov, analytik BHS

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top