investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Microsoft investuje do AI firmy G42

16.04.2024
AIakviziceinvesticemicrosofttechnologie

Zisk Bank of America ve čtvrtletí klesl

16.04.2024
akciebankatržbyusa

Odbyt smartphonů ve čtvrtletí vzrostl

15.04.2024
applesamsungsvěttechnologie

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Provozní zisk Walmartu loni klesl o 21,3 %

21.02.2023

K poklesu přispěly náklady na právní služby a urovnání soudních sporů ohledně takzvané opioidové krize...

Provozní zisk americké maloobchodní společnosti Walmart v loňském fiskálním roce klesl o 21,3 procenta na 20,4 miliardy USD (454 miliard Kč). K poklesu přispěly náklady na právní služby a urovnání soudních sporů ohledně takzvané opioidové krize. Tržby ale vzrostly. Vyplývá to z dnešního prohlášení společnosti. Ve výhledu na nový fiskální rok, která začal v lednu, je však firma obezřetná a varovala, že opatrné utrácení spotřebitelů by mohlo tlačit na ziskové marže.

Tržby se za rok do konce ledna 2023 zvýšily o 6,7 procenta na 611,3 miliardy USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se zvýšily o 7,4 procenta. Čistý zisk se snížil o 14,6 procenta na 11,7 miliardy USD.

Walmart, podobně jako Amazon a další maloobchodní prodejci, zaznamenal v době pandemie nemoci covid-19 růst, protože lidé, kteří zůstali doma, více utráceli za zboží, které nutně nepotřebují a které má vyšší ziskovou marži, jako dekorace. Nyní se však situace změnila a spotřebitelé se více zaměřují na nezbytné zboží, jako potraviny, a firmám tak zůstávají vysoké zásoby a snižují zisky, kterých by dosáhly při prodeji zboží s vyššími maržemi.

Walmart již v minulých čtvrtletích poznamenal, že kupující nyní více sledují, kolik utrácejí, a obracejí se na levnější privátní značky v kategoriích, jako pečivo. Přicházejí také zákazníci s vysokými příjmy, kteří hledají výhodné nákupy potravin.

Ve výhledu na letošní rok je společnost opatrná. Tržby při konstantních kurzech se mají zvýšit o 2,5 procenta až tři procenta. Provozní zisk má při konstantních směnných kurzech vzrůst o tři procenta. Upravený zisk na akcii se má pohybovat v rozmezí 5,9 až 6,05 dolaru, zatímco analytici oslovení agenturou FactSet čekají zisk 6,52 dolaru na akcii.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top