investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Lékárny Pilulka loni zvýšily svou ztrátu

29.05.2024
akcieprodejtržbyčesko

Poptávka po iPhonech v Číně oživuje

28.05.2024
appleprodejčína

Japonské automobilky vyvinou nové motory upravené pro elektromobily

28.05.2024
EVautojaponskovýroba

Ranní zpravodaj: Očekávání ohledně snížení úrokových sazeb

27.05.2024
akcieburzaekonomikainflaceusa

Našla si ropa (na čas) svoju cenu?

20.06.2016

Na začiatku roka spadli ceny ropy pod tridsať dolárov za barel a zdalo sa, že návrat k zvyčajným cenám je v nedohľadne. Teraz ale vystúpili k päťdesiatdolárovej hranici .....

Na začiatku roka spadli ceny ropy pod tridsať dolárov za barel a zdalo sa, že návrat k zvyčajným cenám je v nedohľadne. Teraz ale vystúpili k päťdesiatdolárovej hranici a odborníci si myslia, že na tejto hladine zostanú. Čo od ropy očakávať ďalej?

Na prvý pohľad sa zdá, že sa nič nestalo. Dôvodom nízkych cien je vyššia ponuka než dopyt. A kľúčoví vývozcovia, združení v organizácii OPEC, nenašli spoločnú reč a nedohodli sa na obmedzení ťažby. Prečo potom cena vystúpila na súčasnú hladinu?
„Spôsobilo to niekoľko čiastkových faktorov. V kanadskej Alberte nedávno vypukli veľké požiare a kvôli nim bola dočasne utlmená ťažba až takmer o milión barelov denne. V ostatnom čase má problémy s ťažbou Nigéria, čelí útokom protivládnych organizácií na ropné zariadenia. Ponuka sa teda znížila a to viedlo k zvýšeniu ceny,“ poodhaľuje Kamil Bednář, analytik spoločnosti BHS.

Súčasné ceny ropy sú v porovnaní so začiatkom roka 2014 stále skvelé, liter naturalu možno stále ešte natankovať pod tridsať korún, čo je o štvrtinu menej než pred rokom a pol. Ťažia z toho nielen motoristi, ale predovšetkým dopravcovia, ďalej napríklad chemické továrne, ktoré ropu spracúvajú.

Na druhej strane vznikajú problémy krajinám, kde sa ropa ťaží. Asi najvýraznejším prípadom je Venezuela, ktorá má už veľmi vážne problémy a prepad zisku z produkcie ropy k súčasnému stavu výrazne prispel. Problémy ale vznikajú všetkým. Veď napríklad Saúdská Arábia má rozpočet nastavený na cenu 80 dolárov za barel.

Prečo sa nedohodnú

Natíska sa (ponúka sa) teda otázka: prečo sa producenti nedohovoria a nepriškrtia ťažbu, aby sa ponuka a dopyt vyrovnali? Odpoveď je naporúdzi a znova na ňu poukázalo júnové zasadanie krajín združených do OPEC vo Viedni: k tomu, že nedošlo k dohode, vedú tri závažné dôvody.

Tým prvým je Irán. Krajinu dlhé roky sužovali sankcie za tamojší jadrový program a teraz potrebuje vyvážať. Ťažko sa teda dohovorí o znížení vlastnej produkcie. A napríklad Saúdská Arábia rovnako logicky nezníži ťažbu, pretože by na jej miesto okamžite naskočili kapacity Iránu. Druhý důvod? Severní Amerika začala nově těžit ropu novou metodou dobývání z břidlicových ložisek, čímž zvýšila nabídku suroviny na trhu a ukrojila tradičním dodavatelům. A s tím souvisí i třetí důvod: Saúdská Arábie a spol. se snaží nadprodukcí vyvolat cenovou válku, a tyto producenty odstavit, což se jim částečně daří; řada soukromých firem, jimž – na rozdíl od dohody šejků – nelze těžbu zakázat, již zkrachovala. Jejich náklady na těžbu jednoho barelu jsou totiž podstatně vyšší a nízké ceny tedy likvidační.

Ze střednědobého pohledu se tedy zdá, že současný stav, který v Goldman Sachs označili za nový ropný normál – tedy cena kolem padesáti dolarů za barel – ještě nějakou dobu přetrvá. „Je to docela dobře možné. Můžeme se dostat do pásma 40 až 60 dolarů za barel. Padesát se dnes jeví jako optimální cena. Kdyby stoupla o deset, mohli by se masivně objevit spekulanti, kteří budou kalkulovat s jejím poklesem. A naopak, kdyby cena po létě klesla pod čtyřicet, mohlo by dojít ke spekulacím, že cena zase půjde nahoru,“ souhlasí Kamil Bednář.

Investovat do ropy? Proč ne

I do ropy se dá investovat, stejně jako do jiných komodit. Vzhledem k tomu, že od začátku roku vystoupala řádově z 30 na 50 dolarů za barel, dalo se na ní dobře vydělat. Investice samozřejmě začíná být zajímavá, když se cena ropy vychýlí z normálu. Pak je možné s relativně vysokou pravděpodobností úspěchu zaspekulovat na návrat do rovnováhy.

A není nutné investovat přímo do nákupu komodity. Na trhu existuje fond, jehož jediným aktivem jsou futures kontrakty na ropu. Cena akcií toho fondu se tedy hýbe podle ceny ropy. „Tyto fondy jsou běžně dostupné. Náklady na pořízení jsou malé, likvidita je naopak velká. BHS může tyto obchody zprostředkovat. Když se na nás klient obrátí s tím, že je přesvědčen, že ropa půjde nahoru, jsme mu schopni akcie tohoto fondu koupit,“ doplňuje Kamil Bednář.

Na druhé straně upozorňuje, že za současného stavu tuto investici nedoporučuje. Přesto nevylučuje, že se situace změní. Ať už se rozhýbe OPEC a přijme opatření k omezení těžby, nebo dojde k neočekávané situaci, která významně ovlivní objem těžby. Každopádně by investice do této komodity neměly tvořit významnou část investičního portfolia. Obecně se doporučuje deset, maximálně patnáct procent. 

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top