investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

SpaceX nabídl další akcie

07.12.2023
akcieburzainvestice

Ranní zpravodaj: Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně

06.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

Tržby obchodníků klesají již půldruhého roku

06.12.2023
cenaobchodtržbyčesko

Kuzem ČEZu hýbou asi jiné faktory než očekávaná dividenda

01.10.2015

S určitou měrou zjednodušení, lze říci, že akcie ČEZu reaguje v poslední době na to: - co o nich řekne jakýkoliv velký zahraniční hráč (analytický dům, investiční banka atd.),

S určitou měrou zjednodušení, lze říci, že akcie ČEZu reagují v poslední době na to:

-       co o nich řekne jakýkoliv velký zahraniční hráč (analytický dům, investiční banka atd.),

-       co se děje německým energetikám, např. spekulace o hrozbě dalších ztrát spojených s útlumem jádra,

-       kam se hnou aktuální ceny elektřiny na promptním trhu, a to bez ohledu na způsob (před)prodeje elektřiny samotným ČEZem, který vede k o něco lepším cenám jeho produkce

-       a v poslední době také na zmínky o odstávkách jaderných elektráren.

Jiné faktory, např. dividenda, která mívá tradičně nemalý vliv na ocenění akcií na pražské burze, tak nějak ustupují stranou. Lze se domnívat, že dočasně. Trh v současné době jednoduše více vnímá to, co se děje na úrovni celého sektoru, a to, co se děje na světovém akciovém trhu, a nalezená negativa a poklesy promítl rovněž do akcií ČEZ.

Nervozita spojená s rostoucím objemem odstávek v jaderných elektrárnách ČEZu může sice představovat hrozbu dalšího snížení ročního výhledu pro jádrový zisk EBITDA, ale zatím by podle našeho odhadu neměl být narušen prostor pro zachování loňské dividendy 40 Kč/akcii hrubého, a to s dostatečnou rezervou.

Jestliže kurz akcií ČEZ sleduje nyní více faktorů (o kterých byla zmínka výše) než jen dividendu, pak není vyloučen jeho další pokles. Nicméně atraktivnější očekávaný dividendový výnos by měl být určitou brzdou.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top