investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve čtvrtek odrazily výše od posledního výprodeje

12.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Apple bude brzy vyrábět čipy M4

12.04.2024
appletechnologievýroba

JPMorgan ve čtvrtletí zvýšila zisk

12.04.2024
akciebankatržbyusa

Ranní zpravodaj: Americké akcie se ve středu propadly

11.04.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Kolik stojí zlato

08.02.2024

Zlato je už po dlouhá tisíciletí jasným znakem bohatství. Jeho dlouhodobý vliv se dnes odráží ve světové ekonomice i v umění. Díky svým přirozeným vlastnostem je tento vzácný kov spolehlivým udržitelem hodnoty a zároveň využitelný i prakticky ve šperkařství, lékařství nebo jako vodič. Aby bylo možné pochopit jeho skutečnou cenu, je nutné si uvědomit jak zlato vzniklo, jaké přesně má vlastnosti a jak lze nacenit jeho skutečnou cenu.

Už jen samotný počátek zlata je poetický. Vzniká totiž ve hvězdách během kosmické exploze supernovy, za extrémního tlaku a vysoké teploty. Takto vzniklé prvky zlata se následně šíří vesmírem, až se nakonec dostanou na Zemi. Na naší planetě se vyskytují jako součást hornin, či v koncentrovaných ložiskách. Jeho strukturu lze do určité míry uměle vyrobit v laboratorních podmínkách, ale takový proces je extrémně neekonomický. I jedinečnost vzniku zlata se tak významně podílí na jeho vzácnosti.

Vlastnosti zlata


Kromě unikátních podmínek jeho počátku má zlato jedinečné vlastnosti, které lze využít v mnoha oblastech. Je odolné vůči korozi, neoxiduje, má atraktivní vzhled a nevyvolává alergické reakce – to je užitečné zejména ve šperkařství a medicíně. Zároveň je tento vzácný kov vynikajícím vodičem, takže jej lze využít pro elektronické součástky, jako jsou například kontakty a konektory. Nakonec je díky svému omezenému množství a složitému dobývání ze zemské kůry hodnotnou cenností. To vše nakonec podtrhuje jeho historický význam, který má své místo v civilizacích už po tisíce let.

Vzhledem ke své hodnotě není divu, že se na trhu objevuje falešné zlato či jiné padělky. V praxi se lze potkat s měděnými předměty pokrytými tenkou vrstvou zlata, zlatým nátěrem nebo zlacenými slitinami z levnějších kovů. Spolehlivým způsobem pro rozeznání pravého zlata je test hustoty nebo měření vodivosti. Už při prvním kontaktu je však pozlacený falešný slitek výrazně lehčí a na dotek drsnější.

Jak investovat do zlata


Zlato je pro investory spolehlivým stabilizačním prvkem kvalitně diverzifikovaného portfolia. Jeho hodnota nemá oproti papírovým aktivům tendenci prudce klesat, a tak slouží jako ochrana před inflací. V dobách krize a ekonomické nejistoty se zlato často ukazuje, jako „spolehlivá karta“. Nakonec je tento cenný kov i vysoce likvidní. Lze jej tak poměrně snadno směnit za peníze či jiné služby. Jak nám historie ukazuje, tak zlatá cihla si svého zájemce najde vždy a za každé situace.

Fyzické zlato


Nejtradičnějším způsobem investice do zlata je vlastnění jeho fyzické podoby. To může mít formu zlatých slitků, mincí nebo šperků. Zatímco obyčejné zlaté slitky jsou obchodovány na své hmotnostní bázi, tak mince, šperky i některé výjimečné slitky mají navíc svou přidanou historickou a uměleckou hodnotu. Samotný nákup může být provedený jednorázově nebo například formou ukládání do zlata. V tomto případě ukládá investor postupně malé částky, například 1000 korun, díky kterým obdrží, na konci předem dohodnuté doby ukládání, vlastní zlatý slitek.

Hodnota zlata


Cennost zlata je udávána na základě ryzosti a hmotnosti. Ryzost lze vyjádřit za pomocí tzv. karátů, kdy 24 karátů znamená čisté zlato. Pokud má cenný kov například 18 karátů, pak je jeho ryzost v kovu zastoupená poměrem 18/24. Druhým způsobem jsou procenta, kdy například 77 % vyjadřuje celkové zastoupení zlata ve sloučenině kovu. Samotná hmotnost je nakonec udávána v troyské unci nebo v gramech. Jedna troyská unce je přibližně 31,1035 gramů.

Zlaté ETF


Investice do zlata ale není podmíněna vždy jeho fyzickým vlastněním. Velmi populární jsou fondy obchodující se zlatem (ETF) a podílové fondy. Manažer fondu v tomto případě jménem svých investorů nakupuje a pracuje se zlatem, takže se členové fondu nemusí starat o jeho uskladnění, zabezpečení nebo pojištění. Nevýhodou jsou poplatky manažerovi fondu, které snižují celkový zisk pro investora. Oproti jiným aktivům se zlaté fondy vyznačují nižšími poplatky.

Zlaté futures


Zkušení investoři mnohdy vyhledávají příležitosti v podobě obchodu s futures nebo opcemi spojených se zlatem. Dochází tak ke spekulaci na pohyb ceny zlata nahoru nebo dolů. Jejich výdělek je tradičně vyplácen ve fyzickém zlatě nebo v dolarech. Tyto kontrakty jsou často velkoobjemové, a lze je nalézt spíše v portfoliu investorů s větším kapitálem. I z tohoto důvodu se jedná o jednu z nejrizikovějších strategií spojených se zlatem.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top