investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Amazon investuje v Německu dalších deset miliard eur

19.06.2024
amazonevropainvesticeněmecko

Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli

18.06.2024
EVautousavýroba

Credit Suisse urovnala ve Francii spor ohledně daní

24.10.2022

Státu zaplatila 238 milionů eur (5,8 miliardy Kč)...

Švýcarská bankovní skupina Credit Suisse ve Francii urovnala spor, který se týkal daňových podvodů a praní špinavých peněz. Státu zaplatila 238 milionů eur (5,8 miliardy Kč). Dnešní oznámení francouzského soudu vzápětí v tiskové zprávě potvrdila i sama banka. Vyšetřování se zabývalo tím, zda Credit Suisse pomáhala klientům vyhýbat se placení daně z majetku. Jde o další vyřešený právní problém před blížícím se oznámením strategické reorganizace firmy.

Francouzská prokuratura tvrdí, že projednávaný systém fungoval v letech 2005 až 2012 v několika zemích. Francouzskému státu podle prokuratury způsobil škodu přesahující 100 milionů eur. Právní zástupci Credit Suisse odmítli u soudu odpovědět na otázky týkající se urovnání sporu. Jeden z nich pouze uvedl, že dohoda je nejlepším způsobem, jak "obrátit list".

Credit Suisse, jedna ze švýcarských systémově významných bank, má tento čtvrtek spolu s hospodářskými výsledky za třetí čtvrtletí zveřejnit i podrobnosti očekávané reorganizace. Pod vedením nového šéfa právního oddělení Markuse Diethelma, který nastoupil v červenci a zaujal aktivnější přístup než jeho předchůdce, se banka zdá být přístupnější k řešení právních sporů, uvedla agentura Reuters.

Banka tento měsíc souhlasila se zaplacením 495 milionů dolarů (12,3 miliardy Kč) na urovnání sporu spojeného s prodejem cenných papírů krytých hypotékami ve Spojených státech. Šlo o produkty, které neodpovídaly potřebám klientů.

V červnu byla banka ve Švýcarsku odsouzena za to, že nezabránila praní špinavých peněz bulharským gangem obchodujícím s kokainem. Bermudský soud rozhodl, že bývalému gruzínskému premiérovi a jeho rodině náleží odškodné více než 600 milionů dolarů od divize Credit Suisse pro životní pojištění, proti čemuž se banka odvolává. Podobný případ se projednává v Singapuru.

Americké ministerstvo spravedlnosti podle médií také vyšetřuje, zda Credit Suisse i nadále pomáhá americkým klientům skrývat majetek před úřady. Před osmi lety banka zaplatila kvůli daňovým únikům 2,6 miliardy dolarů.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top