investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Akcie společnosti Nvidia vzrostly o zhruba 11 %

24.05.2024
akcieburzanvidiausa

Značky McDonald's a KFC poškozuje v Asii a na Blízkém bojkot Izraele

24.05.2024
asiemcdonaldsobchod

Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii

24.05.2024
asiegoogletechnologievýroba

Výrobce počítačů Lenovo zvýšil čtvrtletní zisk o 118 %

23.05.2024
lenovoprodejtechnologietržby

Bitcoin se dostává do puberty

04.01.2019

Kryptoměna bitcoin vznikla 3.ledna 2009. Od té doby zažil bitcoin deset bouřlivých let...

Kryptoměna bitcoin vznikla 3.ledna 2009. Od té doby zažil bitcoin deset bouřlivých let. Na začátku neměl prakticky žádnou hodnotu, dnes se obchoduje za přibližně 4 000 dolarů. Takto masivního nárůstu v ceně dosáhla kryptoměna bitcoin díky geniálnímu marketingu, kdy o ní psala všechna světová média, a tak se bitcoin dostal do širokého povědomí lidí. Přestože o bitcoinu téměř každý již slyšel, pro běžné transakce jej lidé příliš nevyužívají. V tom spočívá jeho největší slabina. Lidé bitcoinu nepřišli na chuť a ten se tak stal kryptoměnou pro omezené množství technologických nadšenců.

Na přelomu let 2017 a 2018 dosahoval bitcoin své nejvyšší hodnoty blížící se částce 20 000 dolarů. Následně na celém trhu kryptoměn praskla bublina a hodnota bitcoinu se propadla o přibližně 80 procent. V té době lidé přišli o velké množství peněz a celková tržní kapitalizace kryptoměn se snížila o téměř 700 miliard dolarů. Kryptoměny se dostaly do nelibosti značné části lidí, kteří z trhu postupně odešli.

 

V souvislosti s kryptoměnami se často mluví o jejich decentralizované povaze, do které nemohou zasahovat vládní instituce. Zkušenosti z trhu nám však ukazují, že po zavádění regulací na bitcoin a další kryptoměny jejich hodnota prudce klesá. Regulátoři jsou tak schopni účinně ovlivňovat trh s kryptoměnami. Ve chvíli, kdy by například centrální banky viděly v kryptoměnách výrazné ohrožení, jsou schopny celý trh srazit na kolena. Je tedy zřejmé, že o nezávislosti kryptoměn na reálném světě vůbec nemůže být řeč.


Zaujal Vás tento článek? Jste investor?

Nechte nám na sebe spojení, ozveme se Vám zpět.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!