investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti
Víc než na termíňáku

Ranní zpravodaj: Akcie technologických společností vedly ve čtvrtek k růstu hlavních indexů

08.12.2023
S&P500akcieburzadow jonesnasdaq

McDonald's se chystá otevřít novou síť poboček pro milovníky sladkého

08.12.2023
investicemcdonaldsstrategie

Britský antimonopolní úřad přezkoumá partnerství Microsoftu a OpenAI

08.12.2023
microsoftregulacetechnologie

Nio zvažuje další rušení pracovních míst

07.12.2023
EVautoprácečína

Americký výrobní ISM Index nákupních manažerů má za sebou další měsíční pokles

04.10.2022

Zářijový výrobní index ISM zaznamenal hodnotu 50,9, čímž zaostal za očekáváním 52,2...

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Zářijový výrobní index ISM zaznamenal hodnotu 50,9, čímž zaostal za očekáváním 52,2. Index klesl o 1,9 procentního bodu ze srpnové hodnoty 52,8.
  • Nové objednávky klesly o 4,2 procentního bodu na 47,1 bodu, zatímco nové vývozní objednávky klesly o 1,6 procentního bodu na 47,8 bodu.
  • Dílčí index nevyřízených objednávek dosáhl 50,9 bodu, což je pokles o 2,1 procentního bodu ze srpnových 53,0.
  • Index produkce vzrostl o 0,2 procentního bodu na 50,6 bodu, zatímco index zaměstnanosti klesl o 5,5 procentního bodu na 48,7 bodu.
  • Dílčí index dodávek klesl na 52,4 z 55,1 v srpnu. Dodací lhůty se prodloužily a jsou aktuálně nejpomalejší od ledna 2020.
  • Devět z 18 výrobních odvětví vykázalo v září růst. Růst byl veden nekovovými minerálními produkty; Strojní zařízení; Plasty a pryžové výrobky; Různé zpracovatelské práce; Oděvy, kůže a přidružené výrobky; a dopravní zařízení.


KLÍČOVÉ DŮSLEDKY

Výrobní index ISM zaznamenal v září další pokles, když se dostal mírně nad 50 bodů, což je hranice růstu. Podrobnosti zprávy byly rozhodně negativní, nové objednávky, nové vývozní objednávky a zaměstnanost klesaly. Navíc pouze polovina z 18 průmyslových odvětví vykázala růst.

Dobrou zprávou je, že narušení na straně nabídky se nadále zmírňuje, což niveluje jeden z klíčových inflačních impulzů z minulého roku. Zlepšení však přichází jako vedlejší produkt změkčující se poptávky, protože vyšší úrokové sazby si vybírají svoji daň.

Navzdory lepším nabídkovým podmínkám je výhled růstu rozhodně křehký. Nedávné signály Fedu, že k potlačení inflace budou zapotřebí ještě vyšší úrokové sazby, nevěstí nic dobrého pro trvalé nákupy citlivé na sazby. Při pohledu do budoucna bude boj Fedu proti inflaci i nadále pracovat na ochlazování poptávky a vytváření výrazného tlaku na výrobní sektor.

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top