investice.cz /magazín
Vaše investiční příležitosti

Ranní zpravodaj: Index S&P 500 ztratil přibližně 0,2 %

21.06.2024
S&P500akcieburzadow jonesnasdaqusa

Francouzský luxusní koncern LVMH expanduje do restauračního odvětví

21.06.2024
akviziceevropainvestice

Honeywell koupí za 1,9 miliardy USD technologickou firmu CAES Systems

20.06.2024
akviziceinvesticetechnologieusa

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě

19.06.2024
AIakcieburzanvidia

Americké akcie vykázaly třetí čtvrtletní pokles za sebou

01.10.2022

Akciový trh tlačí dolů obavy, že zvyšování úrokových sazeb v reakci na vysokou inflaci stáhne ekonomiku do recese...

Americké akcie dnes výrazně oslabily a vykázaly již třetí čtvrtletní pokles za sebou. Akciový trh tlačí dolů obavy, že zvyšování úrokových sazeb v reakci na vysokou inflaci stáhne ekonomiku do recese. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 1,71 procenta a uzavřel na 28.725,51 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 1,51 procenta na 3585,62 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl rovněž o 1,51 procenta na 10.575,62 bodu.

Za celé třetí čtvrtletí Dow Jonesův index ztratil téměř 6,7 procenta. Index S&P 500 se snížil o téměř 5,3 procenta a Nasdaq klesl o zhruba 4,1 procenta. "Pro akciový trh to bylo velmi bolestivé čtvrtletí," uvedl analytik Tim Ghriskey ze společnosti Ingalls & Snyder.

Americká centrální banka (Fed) minulý týden na svém zasedání potřetí za sebou zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Základní úrok Fedu tak stoupl do rozpětí tři až 3,25 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 14 let. "Panuje nejistota ohledně Fedu a jeho schopnosti udržet ekonomiku v chodu během boje s inflací," uvedl Ghriskey.

K dnešnímu poklesu akciového trhu výrazně přispěl výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike, který ohlásil pokles čtvrtletního zisku. Cena akcií společnosti Nike se dnes propadla o téměř 13 procent. Firma se potýká s růstem nákladů a negativními důsledky silného dolaru.

Na devizovém trhu dnes americký dolar nepatrně posiloval vůči euru, v centru pozornosti obchodníků zůstává vývoj úrokových sazeb v eurozóně a ve Spojených státech. Krátce po 22:00 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba desetinu procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 0,98 USD.

Statistický úřad Eurostat dnes uvedl, že meziroční míra inflace v eurozóně v září stoupla na nové rekordní maximum deset procent ze srpnových 9,1 procenta. Údaje podporují očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) v říjnu přikročí k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb. V agresivním zvyšování úrokových sazeb však zřejmě bude pokračovat také americká centrální banka.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, tedy výrazněji, než očekávali analytici. Cenový index výdajů na osobní spotřebu meziměsíčně stoupl o 0,3 procenta po červencovém poklesu o 0,1 procenta.

Meziroční růst cenového indexu činil 6,2 procenta, což představuje více než trojnásobek dvouprocentního cíle Fedu. "To bude udržovat tlak na zvyšování úrokových sazeb a na růst dolaru," uvedl podle agentury Reuters analytik devizového trhu Adam Button ze společnosti Forexlive.


Zdroj: ČTK

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top