Jaký druh dluhopisu si vybrat

12.01.2018

Dluhopisy jako třída aktiv mohou prospět téměř každému investičnímu portfoliu při dodržení zásad dobré diverzifikace rizika jednotlivých titulů a tříd aktiv. Tím, že dluhopisy mají jiné místo v kapitálové struktuře firmy, dokáží investorovi nabídnout velmi slušné výnosy s často výrazně nižším kolísáním ceny než je tomu u akcií. Navíc ceny a výnosy dluhopisů mají často nízkou korelaci s výnosy akciovými.

Celková částka investovaná do dluhopisů velmi závisí od rizikového profilu investora, jeho investičního horizontu a potřeb, pro které si finanční prostředky střádá. Obecně čím kratší investiční horizont, tím více dluhopisů vůči akciím by portfolio mělo obsahovat, a v rámci dluhopisů by mělo v tomto případě jít o vládní dluhopisy či firemní dluhopisy s velmi vysokým ratingem a tomu odpovídajícímu nižšímu výnosu.

Naopak investor, který má delší investiční horizont a zároveň je ochoten riskovat výměnou za vyšší možný dosažený zisk, my se měl v rámci dluhopisů orientovat na korporátní dluhopisy s vyšším výnosem nad 5 %, které skýtají větší riziko, že dluhopis firmou nebude splacen, ale nabízejí také výrazně vyšší roční výnos.

Jaké dluhopisy mají nejvyšší výnos?


Jaké trendy celosvětově v rámci investování do dluhopisů probíhají?

Z hlediska celosvětových trendů lze od února pozorovat v důsledku stále nižších výnosů odklon od dluhopisů z rozvinutých zemí do dluhopisů rozvíjejících se zemí, tzv. emerging markets, a to konkrétně do bezpečnějšího spektra dluhopisů v rámci těchto zemí. Investoři zjevně nejsou spokojeni s nízkým výnosem amerických, evropských či japonských dluhopisů a hledají vyšší výnos. Na druhé straně se nechtějí spálit investicí do příliš vysoce rizikových dluhopisů, takže zezačátku vybírají spíše defenzivnější tituly. Toto je pozitivní zpráva pro české dluhopisy, o které by mohl být postupně vyšší zájem.


V jakém případě koupit dluhopis místo akcie?

V dnešní době, kdy akciové indexy jsou v průměru relativně vysoko, lze kromě strategie nákupu podhodnocených individuálních akcií také najít příležitosti, kdy daná akcie na dluhopisech vyplácí výrazně vyšší výnos než na akciových dividendách. Samozřejmě, že při koupi akcií kromě dividend dostáváme dlouhodobě také výnos v podobě zvýšení ceny akcií, nicméně, takto složka dlouhodobého výnosu je velmi nestabilní a pokud investor považuje akcie za plně naceněné, tak prostor pro další růst jejich ceny stejně nepovažuje za atraktivní. V takovém případě může být zajímavější koupit si dluhopis. Zejména v dnešních dobách nízkých úrokových sazeb a nízkých dividendových výnosů se korporátní dluhopisy stávají velice atraktivní alternativou k akciím. Některé dluhopisy navíc poskytují i velice atraktivní výnosy, které často předčí i výnosy z akcií.

Dluhopisy obecně jsou navíc v kapitálové struktuře „nad“ akciemi, tj. pokud by firma náhodou zkrachovala, tak obecně akcionáři dostanou pouze finanční prostředky, které zůstanou poté, co jsou uspokojeny požadavky majitelů dluhopisů.


Co nabízí v oblasti dluhopisů BH Securities?

Společnost BH Securities průběžně nabízí řadu příležitostí ke koupi individuálních dluhopisů. V současnosti společnost BH Securities má pouze tzv. neveřejnou nabídku dluhopisů, které nabízí pouze vybranému okruhu klientů jako benefit pro nejloajálnější zákazníky. Navíc zde existuje relativně vysoké minimální nákupní množství, které nemusí vyhovovat každému investorovi.


Lze investovat i jen s malou částkou?

Investoři mohou do dluhopisů investovat i s minimálními prostředky a navíc do koše dluhopisů, takže mohou i s malou částkou několika tisíc dosáhnout velmi dobré diverzifikace. Mají např. možnost investovat do velmi zajímavých dluhopisů prostřednictvím profesionálů z BH Securities s mnohaletou praxí, kteří umí vybrat spolehlivé dluhopisové i akciové fondy individuálně na míru pro daného investora, případně spravovat i celé portfolio, takže klient se nemusí starat o výběr a sledování individuálních dluhopisů nebo akcií či fondů.

Mohlo by vás také zajímat

Přebytek státního rozpočtu klesl na 6 miliard korun

02.11.2018

Ke konci října skončil státní rozpočet v přebytku 5,7 miliardy korun...

Veřejný dluh v přepočtu na obyvatele dosáhl úrovně 164 700 korun

22.10.2018

Eurostat potvrdil, že hospodaření sektoru vládních institucí České republiky skončilo v roce 2017 přebytkem ve výši 78,2 miliardy korun...

Veřejný dluh dosahuje úrovně 1 829 miliard korun

03.10.2018

Hospodaření sektoru vládních institucí za 2. čtvrtletí letošního roku dosáhlo přebytku 41,7 miliardy korun...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710