investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Investování v době rostoucích úrokových sazeb

06.03.2018

Ekonomický cyklus značně pokročil. Akcie a dluhopisy byly donedávna na neustále nových maximech a jejich ceny vyrostly do relativně vysokých hodnot vůči násobkům jejich zisků a tržeb. Navíc, díky nízkým sazbám vzrostla i celková zadluženost firem, které situaci vhodně využily.

Akcie ale v poslední době začaly klesat. Za to může, mimo jiné i růst úrokových sazeb. Po čas akciových výprodejů proudily peníze zejména do vládních dluhopisů. Dobře si začíná vést zlato a ceny nemovitostí stále neklesají. Dochází tedy zatím k běžné tržní rotaci. Tentokrát z rizikovějších akcií do méně růstových titulů, které se obchodují za nižší ceny, a také do dluhopisů a fyzických aktiv (nemovitosti či půda). Stále častěji se ozývají i hlasy o relativní atraktivnosti komodit, a to včetně zlata.


tip: Investiční zlato


V pozdních fázích cyklu a zároveň pří růstu sazeb bývají často atraktivní například fyzická aktiva (včetně komodit) nebo hotovost, respektive krátkodobé vládní dluhopisy s dobou do splatnosti nižší než 1 rok. Ty sice neslibují vysoké roční výdělky, ale umožňují investorům „sundat nohu z plynu“ a vytvořit si rozumnou rezervu na potenciální pozdější nákupy akcií za atraktivnější ceny. Dát určitou část do komodit, může být dlouhodobě rozumné, ale je potřeba zvážit, zda zadlužené společnosti nebudou s rostoucími sazbami trpět. V tomto ohledu je o něco předvídatelnější sázka přímo na danou komoditu než na její producenty. Ovšem i u přímé investice do komodity, například formou termínových kontraktů futures, je investor vystaven kromě ceny samotné dalším silným vlivům (například tvaru křivky termínových kontraktů). Zjednodušeně řečeno, cena komodity s dodáním v různých měsících a letech se může chovat velmi odlišně.


Nelze ovšem o akciích paušálně říci, že se jim nebude dařit jen proto, že rostou sazby a ceny jsou relativně vysoké. První skupinou akcií, které mohou prosperovat, jsou růstové akcie technologických titulů z indexu Nasdaq, jako například Alphabet, Facebook nebo Alibaba. Ty by se i v případě poklesů trhů mohly z problémů rychleji dostat díky růstu  zisků na akcii. To se ukázalo i v posledním výprodeji ze začátku ledna. Index Nasdaq tehdy jako první skoro dosáhl svých předchozích maxim. Těmto firmám pomáhá také slabý dolar a přebytek hotovosti.


Naopak hůře mohou výprodeje snášet akcie hodně zadlužených společností. Těm budou růst náklady na splácení dluhů kvůli rostoucím sazbám. Ironií je, že vysoká zadluženost se často týká i zdánlivě defenzivních dividendových titulů, za jaké investoři donedávna považovali například i firmu General Electric. Jenže příliš vysoké dluhy a vysoká cena nyní vedou při sebemenších problémech společnosti k výraznému poklesu ceny akcií. To se může stát i řadě jiných společností. Je tedy potřeba velmi pečlivě vybírat. Donedávna každý investor vypadal jako profesionál, protože zisky na investiční účty padaly samy bez velké námahy. Na trzích je nyní taková atmosféra, že je opravdu lepší, nechat správu portfolia na velmi zkušených portfolio manažerech, kteří mají dlouholeté zkušenosti. Ti si totiž pamatují i jiné než „jednosměrné“ trhy, které šly poklidně téměř každý den nahoru.


Mohlo by vás také zajímat

Sklárna Moser znovu spustila druhou pec, kterou dočasně vyřadila pandemie

02.08.2021

Sklárna Moser dnes spustila provoz druhé tavící pece. Světoznámá sklárna ji odstavila v...

Automobilka Ferrari díky oživení poptávky zvýšila čtvrtletní zisk trojnásobně

02.08.2021

Italský výrobce luxusních aut Ferrari ve druhém čtvrtletí zvýšil hrubý provozní zisk více než...

Monetě stoupl v pololetí zisk meziročně téměř o pětinu

30.07.2021

Čistý zisk Monety Money Bank za první pololetí letošního roku meziročně stoupl o 19,3 procenta na...

top