investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Investice do zlata v roce 2020

01.01.2020

Jak velký rozdíl může udělat jeden rok? To můžeme sledovat u vývoje ceny zlata. Od ledna 2019 vzrostla cena zlata za unci o 15 % a hned ze startu nové dekády poprvé za 7 let prolomila cenu 1 600 dolarů za troyskou unci (31,1 gramů), což mimo jiné vyvolalo oběh akcií těžby zlata, jež byly zároveň podpořeny transformačními fúzemi podniků zabývající se těžbou a zpracováním zlata. 

Přečtěte si také: Cena zlata vystoupala na devítileté maximum   Faktory ovlivňující cenu zlata


Vývoj zlata v roce 2019

Na konci roku 2019 se růst zlata mírně snížil, začátek nového roku však ukázal jinou tvář. Nejvíce nadšení investoři říkají, že vyhlídky investic do zlatých slitků, mincí a cihel již dlouho nebyly tak pozitivní. Řada investorů se shoduje, že stejné faktory, které pomohly zlatu v roce 2019 dosáhnout tak dobrého výkonu (včetně obchodního napětí, možného snížení úrokových sazeb, nestálost trhu s akciemi a dluhopisy, geopolitické nejistoty jako například Brexit apod.), zůstávají do jisté míry stejné a připravují ornou půdu pro obchodování se zlatem.
Nárůst ceny zlata jsme registrovali již v minulém roce, kdy se zvýšila o 18 procent (cena zlata se v září 2019 vyšplhala na rekordní částku 36 500 korun). Kromě výše zmíněných důvodů cenu zlata také ovlivnila oslabená americká měna, a to obzvlášť v červnu 2019, kdy kurz dolaru reagoval na hrozbu snižování úrokových sazeb americkou centrální bankou. K tomu Fed (Federální měnový systém) koncem července opravdu přistoupil a snížil sazbu o čtvrt procentního bodu.


Aktuální vlivy působící na cenu zlata

Cena zlata je v tuto chvíli značně ovlivněná rostoucím napětím na Blízkém východě. Napětí mezi Íránem a USA se vyšplhalo na samotnou špičku, což přímou úměrou tlačí cenu zlata vzhůru. Právě v dobách nejistoty zájem o zlato roste. Jako příklad můžeme uvést období finanční krize v letech 2008-2009, kdy se cena zlata zvýšila o 35 procent.


Budoucí prognózy

Dle řady ekonomů můžeme očekávat hvězdný rok pro investice do drahých kovů. Podpořit tento trend může i pokračující zpomalování světové ekonomiky, jež je podpořeno snižováním úrokových sazeb, obchodními válkami nebo i posunutým Brexitem.


Pozn: Nejedná se o poskytování investičních služeb, protože fyzické zlato není investičním nástrojem ve smyslu § 3 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, a proto tato činnost obchodníka s cennými papíry nepodléhá dohledu ČNB. 

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Investujte do zlata právě nyní!

Nechte nám na sebe pár údajů, ozveme se!


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Mohlo by vás také zajímat

Komerční bance vzrostl v prvním pololetí zisk o 17,4 procenta

04.08.2021

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun...

Toyota v pololetí zůstala největší automobilkou podle počtu prodaných aut

02.08.2021

Japonský výrobce aut Toyota Motor zůstal v prvním pololetí letošního roku největší automobilkou...

Sklárna Moser znovu spustila druhou pec, kterou dočasně vyřadila pandemie

02.08.2021

Sklárna Moser dnes spustila provoz druhé tavící pece. Světoznámá sklárna ji odstavila v...

top