investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Indická firma zaměřená na rozvoz jídla Zomato chce vydat akcie

28.04.2021

Indická společnost zabývající se rozvozem jídla do domu Zomato požádala o primární nabídku akcií v hodnotě až 82,5 miliardy rupií (23,9 miliardy Kč). Firma tak chce využít zájmu o objednávky jídla přes internet, který podpořila pandemie, uvedla dnes agentura Reuters. Firmu Zomato podporuje čínská finančně technologická společnost Ant Group.

Zomato zahájila provoz v roce 2008 a patří k předním indickým start-upům, tedy začínajícím technologickým firmám. V současnosti působí ve 24 zemích a má více než 5000 zaměstnanců. V Indii jsou jejími konkurenty firmy Swiggy a Amazon. Podle výzkumné společnosti RedSeer je hodnota indického trhu rozvozu jídla 4,2 miliardy USD (90,4 miliardy Kč) a v současnosti mu dominují právě Swiggy a Zomato. Amazon je relativně nový a menší hráč.


Za fiskální rok do konce loňského března Zomato zvýšila tržby o 98,4 procenta. Ztráta se však prohloubila na 23,67 miliardy rupií z 9,65 miliardy rupií o rok dříve. Zomato plánuje nabídnou nové akcie v hodnotě až 75 miliard rupií. Hlavní akcionář Info Edge pak chce prodat své akcie za 7,5 miliardy rupií. Zisk z prodeje akcií chce Zomato použít mimo jiné na svůj další růst.


"Jako jediná internetová platforma pro rozvoz jídla v Indii zažije Zomato určitě skvělý debut," uvedl analytik Šikher Džain ze společnosti Anand Rathi. "Je to internetová společnost, známá značka, její obchodní model je udržitelný v pandemii, takže lze očekávat velký zájem."


Indie je v letošním roce jedním z nejaktivnějších trhů pro primární nabídky akcií. Pomohl jí přiliv peněz ze zahraničí a vysoký zájem od drobných domácích investorů. Na konci března ale nadšení investorů z akcií a primárních nabídek utlumila nová vlna nemoci covid-19.


Zomato v únoru získala od pěti investorů, včetně fondu Tiger Global Management, celkem 250 milionů USD. To firmu ohodnotilo na 5,4 miliardy USD. Minulý měsíc se začalo na burze v Londýně obchodovat s akciemi společnosti Deliveroo, která se rovněž zaměřuje na rozvoz jídla. První obchodní den nicméně akcie klesly o 30 procent.


Zdroj: ČTK
"Klienti BHS se mohou účastnit drtivé většiny IPO po celém světě. Informace jim rádi poskytnou osobní makléři, kteří jsou o všech IPO pravidelně informováni."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHSMohlo by vás také zajímat

Lidé začínají realizovat odloženou spotřebu

06.05.2021

Podle březnových dat očištěných o kalendářní vlivy došlo k meziročnímu zvýšení maloobchodních...

Saúdskoarabský ropný gigant Aramco zvýšil čtvrtletní zisk o 30 procent

05.05.2021

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o...

Automobilka Ferrari zvýšila zisk, její akcie však oslabily

05.05.2021

Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk...

top