investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Huawei chce navzdory sankcím USA znovu být lídrem v oblasti chytrých telefonů

18.08.2021

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies se nevzdá a navzdory americkým sankcím se nakonec vrátí "na trůn" trhu s chytrými telefony. Během nedávného setkání se zaměstnanci Huawei to řekl předseda správní rady Kuo Pching. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Bývalý americký prezident Donald Trump čínskou firmu v květnu 2019 zařadil na černou listinu, a znemožnil jí tak nakupovat důležité technologie amerického původu. Argumentoval přitom obavami o národní bezpečnost. Loni Trumpova administrativa omezila přístup čínské společnosti k čipům vyvinutým či vyráběným s využitím amerických technologií.

"Všichni vědí, že telefonní čipy potřebují pokročilé technologie malých rozměrů a s nízkou spotřebou energie. Společnost Huawei je může navrhnout, ale nikdo nám je nepomůže vyrobit: jsme v pasti," uvedl Kuo. Dodal nicméně, že problém lze vyřešit.


"Společnost Huawei bude i nadále působit v oblasti mobilních telefonů a s pomocí neustálého pokroku ve výrobě čipů se nakonec vrátí na trůn chytrých telefonů," uzavřel.


Podle analytické společnosti Canalys společnost Huawei, kdysi krátce největší světový prodejce chytrých telefonů, ve druhém čtvrtletí poprvé po více než sedmi letech vypadla z žebříčku pěti výrobců chytrých telefonů, kteří mají nejvíce dodávek na čínském trhu. Předběhly ji mimo jiné firmy Vivo, Oppo či Xiaomi.


Huawei loni prodal divizi levných telefonů Honor v naději, že se mu podaří oživit prodej, když se oddělí od mateřské firmy zasažené sankcemi. Tržby společnosti se v letošním prvním pololetí propadly o 29 procent, což je největší pokles za dobu existence firmy. Tržby spotřebitelské divize, kam spadají i chytré telefony, se propadly o 47 procent na 135,7 miliardy jüanů (455,4 miliardy Kč).


Spojené státy společnost Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá. Vedení Huawei nepředpokládá, že administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena firmu z černé listiny odstraní.


Zdroj: ČTK
"Čína zbohatla na kopírování technologií ze západního světa. Zatímco naše společnosti masivně investovaly do výzkumu a vývoje, čínské firmy se učily z našich chyb a dosáhly technologického pokroku s výrazně nižšími náklady. Takové chování již není možné. Západní svět se musí začít bránit a důsledně vymáhat dodržování práv duševního vlastnictví."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Mezi deseti nejhodnotnějšími firmami světa není po poklesu Tencentu žádná čínská

17.09.2021

Čínská internetová společnost Tencent Holdings dnes ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších...

Berlín koupí za 2,5 miliardy eur 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen

17.09.2021

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15.000 bytů od společností Vonovia...

Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

17.09.2021

V roce 1989 se v České republice dokončilo 55 073 bytů. V následujících třech dekádách se...

top