investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Harley-Davidson více než ztrojnásobil čtvrtletní zisk a zvýšil celoroční výhled

19.04.2021

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson v prvním čtvrtletí meziročně více než ztrojnásobil čistý zisk na 259 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč), čímž překonal očekávání. Podnik také zvýšil výhled celoročního prodeje a zaměří se na poptávku po větších a ziskovějších cestovních motocyklech řady Touring.

Očištěný zisk na akcii činil 1,68 dolaru, zatímco analytici podle společnosti Refinitiv očekávali 88 centů na akcii. Tržby firma v prvním čtvrtletí zvýšila o 9,2 procenta na 1,42 miliardy dolarů.


Výrobce motocyklů, který měl v uplynulých letech problém se zvyšováním tržeb, se od poloviny loňského roku více zaměřil na velké motorky, tradiční trhy jako Spojené státy a Evropa a zároveň na starší a movitější zákazníky. V únoru podnik představil novou strategii, s jejíž pomocí chce do roku 2025 dosáhnout dvouciferného růstu zisku.


Maloobchodní prodej, kterým Harley-Davidson poměřuje u svých prodejců poptávku, ve Spojených státech vzrostl o 30 procent na 32.800 motocyklů. V Evropě, která je pro podnik po USA druhým největším trhem, naopak maloobchodní prodej klesl o 36 procent na 4900 motocyklů. Harley-Davidson se totiž rozhodl v Evropě přestat prodávat menší a méně ziskové stroje řad Street a Sportster. Vliv měly i zpožděné dodávky vlivem pandemie covidu-19.


Akcie společnost si krátce po zahájení obchodování na newyorské burze připisovaly více než 12 procent a byly v blízkosti ročního maxima.


Zdroj: ČTK
"Ceny akcií neodráží současný stav věcí, ale vyhlíží budoucí vývoj. Po vzniku celé řady vakcín proti koronaviru mnozí investoři uvěřili, že je jen otázkou času, kdy se s pandemií vypořádáme. Chtějí proto mít nakoupené akcie, které v éře obnovy ekonomiky po koronaviru zřejmě budou dál narůstat na ceně."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Generali Česká pojišťovna nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ

18.06.2021

Generali Česká pojišťovna od roku 2022 nebude pokračovat v pojišťování konvenčních uhelných...

Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord

18.06.2021

Evropský technologický sektor již letos přilákal vyšší investice od firem rizikového kapitálu než...

Zhruba pětinový podíl v solární Photon Energy nabízí firma investorům

17.06.2021

Zhruba pětinový podíl v solární společnosti s českými kořeny Photon Energy nabízí firma investorům...

top