investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Evropské akcie jsou blízko maxima, řetězec About You debutoval silným růstem

17.06.2021

Akcie na evropských trzích se dnes drží v blízkosti rekordů, kam vystoupily v předchozích dnech. Zájem je hlavně o finanční a průmyslové tituly. Na burze ve Frankfurtu nad Mohanem se začalo obchodovat s akciemi on-line prodejce oděvů About You, které si hned po zahájení připisovaly více než 11 procent.

Panevropský index STOXX Europe 600 dopoledne vystoupil těsně nad 460 bodů, a dostal se tak na dohled maxima. Později se vrátil asi na 459 bodů, což byl proti úterý nárůst asi o 0,2 procenta. Index, který sleduje vývoj na burzách v 17 zemích Evropy, včetně například Británie a Polska, má za sebou nejdelší růstové období od září 2017, upozornila agentura Reuters. Jeho hodnota se zvyšuje už pět týdnů v řadě.


Obchodníci jsou ale před zasedáním měnového výboru americké centrální banky (Fed) opatrní. Čekají, zda se Fed zmíní o riziku inflace a zda nastíní, kdy začne svou štědrou podpůrnou politiku omezovat.


K růstu cen akcií přispívá postup v očkování, který by měl podle názoru části investorů vést k obnově stabilního růstu evropské ekonomiky. Růst inflace ale vede k obavám, že měnové autority ve více zemích budou nuceny relativně brzy začít zvyšovat úrokové sazby.


Akcie About You debutovaly růstem o 11,3 procenta na 25,60 eura. Tržní hodnota podniku se tím dostala zhruba na čtyři miliardy eur (téměř 102 miliard Kč). About You působí na 23 evropských trzích včetně České republiky a ve spotřebitelském segmentu konkuruje firmě Zalando. Její obchodní platforma B2B má konkurenci ve firmách Shopify, SAP nebo Salesforce.


Několik představitelů Evropské centrální banky (ECB) v minulých týdnech dalo najevo, že podpůrná opatření budou ještě nějakou dobu platit. Od Fedu se dnes večer očekává, že alespoň nastíní, kdy začne svá stimulační opatření odbourávat a jaký zvolí způsob návratu k normálu. ECB i Fed své ekonomiky podporují stamiliardami eur, respektive dolarů, a ve snaze mírnit dopady pandemie na hospodářství masivním tištěním peněz citelně zvýšily svou účetní rozvahu.


Zdroj: ČTK
"Klienti BHS se mohou účastnit drtivé většiny IPO po celém světě. Informace jim rádi poskytnou osobní makléři, kteří jsou o všech IPO pravidelně informováni."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově a také v bitcoinech

25.09.2021

Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše...

Facebook od roku 2016 investoval přes 13 mld. USD do bezpečnostních opatření

23.09.2021

Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard dolarů...

Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

23.09.2021

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z...

top