investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Evropské akcie jsou blízko maxima, řetězec About You debutoval silným růstem

17.06.2021

Akcie na evropských trzích se dnes drží v blízkosti rekordů, kam vystoupily v předchozích dnech. Zájem je hlavně o finanční a průmyslové tituly. Na burze ve Frankfurtu nad Mohanem se začalo obchodovat s akciemi on-line prodejce oděvů About You, které si hned po zahájení připisovaly více než 11 procent.

Panevropský index STOXX Europe 600 dopoledne vystoupil těsně nad 460 bodů, a dostal se tak na dohled maxima. Později se vrátil asi na 459 bodů, což byl proti úterý nárůst asi o 0,2 procenta. Index, který sleduje vývoj na burzách v 17 zemích Evropy, včetně například Británie a Polska, má za sebou nejdelší růstové období od září 2017, upozornila agentura Reuters. Jeho hodnota se zvyšuje už pět týdnů v řadě.


Obchodníci jsou ale před zasedáním měnového výboru americké centrální banky (Fed) opatrní. Čekají, zda se Fed zmíní o riziku inflace a zda nastíní, kdy začne svou štědrou podpůrnou politiku omezovat.


K růstu cen akcií přispívá postup v očkování, který by měl podle názoru části investorů vést k obnově stabilního růstu evropské ekonomiky. Růst inflace ale vede k obavám, že měnové autority ve více zemích budou nuceny relativně brzy začít zvyšovat úrokové sazby.


Akcie About You debutovaly růstem o 11,3 procenta na 25,60 eura. Tržní hodnota podniku se tím dostala zhruba na čtyři miliardy eur (téměř 102 miliard Kč). About You působí na 23 evropských trzích včetně České republiky a ve spotřebitelském segmentu konkuruje firmě Zalando. Její obchodní platforma B2B má konkurenci ve firmách Shopify, SAP nebo Salesforce.


Několik představitelů Evropské centrální banky (ECB) v minulých týdnech dalo najevo, že podpůrná opatření budou ještě nějakou dobu platit. Od Fedu se dnes večer očekává, že alespoň nastíní, kdy začne svá stimulační opatření odbourávat a jaký zvolí způsob návratu k normálu. ECB i Fed své ekonomiky podporují stamiliardami eur, respektive dolarů, a ve snaze mírnit dopady pandemie na hospodářství masivním tištěním peněz citelně zvýšily svou účetní rozvahu.


Zdroj: ČTK
"Klienti BHS se mohou účastnit drtivé většiny IPO po celém světě. Informace jim rádi poskytnou osobní makléři, kteří jsou o všech IPO pravidelně informováni."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

30.07.2021

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO)...

Nedostatek čipů se projevuje už i ve firmách navázaných na automobilový průmysl

30.07.2021

Kvůli celosvětovému nedostatku čipů se letos v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu nevyrobí...

Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

30.07.2021

Statistici dnes zveřejnili odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku...

top