investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Eurowag by mohl v září zahájit primární nabídku akcií v Londýně

31.08.2021

Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag by mohl v září zahájit primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Londýně. Nabídka za 1,7 miliardy liber (přes 50 miliard Kč) by se letos mohla stát na Londýnské akciové burze (LSE) jednou z největších, uvedl zpravodajský server The Times. O chystaném vstupu Eurowagu na londýnskou burzu v květnu informovaly zdroje agentury Reuters a i ty hovořily o září jako o možném datu. Česká firma dnes odmítla tyto informace komentovat.

Eurowag umožňuje menším dopravním společnostem využívat jednotný platební systém pro pohonné hmoty a mýtné či vrácení daně z přidané hodnoty (DPH). Těmto dopravcům, kteří tvoří kolem 80 procent odvětví, poskytuje i služby, které jim za využití dat z jejich telematických systémů naplánují nejefektivnější trasy. To zkracuje čas řidičů za volantem a omezí jízdy, při kterých kamiony jezdí poloprázdné či zcela prázdně.


Zpětný odkup akcií   Sekundární listing akcií   


Na české podmínky jde o neobvykle velkou nabídku v rámci IPO, řekl ČTK analytik Cyrrusu Petr Pelc. Na druhou stranu je podle něj doba velmi vhodná na podobné investiční příležitosti. Burzovní indexy jsou blízko maxim a investoři bedlivě vyhledávají jakékoliv atraktivní příležitosti. To, že je firma na trhu přes 25 let a působí nadnárodně, jí dodává důvěryhodnost. Riziko mohou představovat spekulace o tom, že majoritní akcionáři se budou snažit prodat větší část svých podílů, dodal.


Společnost Eurowag vznikla před více než 25 lety. Má více než 1000 zaměstnanců a poskytuje služby zákazníkům asi ve 30 zemích Evropy, Asie a Blízkého východu. Loni firma hospodařila se ziskem před úroky, daní a odpisy (EBITDA) zhruba 57 milionů eur (1,46 miliardy Kč), což byl proti předchozímu roku nárůst o 22 procent. Čisté tržby dosáhly 125,5 milionu eur (3,2 miliardy Kč) a zisková marže 46 procent.


Téměř 60procentní podíl ve firmě drží její zakladatel Martin Vohánka. V roce 2016 koupila zhruba 33procentní podíl americká investiční firma TA Associates. Oba akcionáři chtějí v rámci primární nabídky prodat část svého podílu. Zbývající akcie jsou v rukách nejvyššího vedení. "Spekulace v médiích zásadně nekomentujeme," uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí Eurowagu Michal Malysa.


Dividendové akcie   Investujte do akcií


Reuters už v květnu informoval, že globálními koordinátory, kteří mají vstup české firmy na londýnskou burzu zajistit, jsou investiční banky Citi, Jefferies a Morgan Stanley. Rozhodnutí Eurowagu pověřit úkolem tyto banky je pro londýnskou burzu povzbuzením, zejména po nedávném rozhodnutí nadnárodní těžařské firmy BHP londýnskou burzu opustit. BHP byla přitom jednou z největších firem v hlavním londýnském indexu FTSE 100.


Zdroj: ČTK
"Klienti BHS se mohou účastnit drtivé většiny IPO po celém světě. Informace jim rádi poskytnou osobní makléři, kteří jsou o všech IPO pravidelně informováni."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Mezi deseti nejhodnotnějšími firmami světa není po poklesu Tencentu žádná čínská

17.09.2021

Čínská internetová společnost Tencent Holdings dnes ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších...

Berlín koupí za 2,5 miliardy eur 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen

17.09.2021

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15.000 bytů od společností Vonovia...

Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

17.09.2021

V roce 1989 se v České republice dokončilo 55 073 bytů. V následujících třech dekádách se...

top