EBITDA a Private Equity

10.07.2020

Při rozhodování o investici formou private equity fondů investoři často řeší ukazatel EBITDA. Přestože je tento údaj velmi důležitý, ne každý ho zná a chápe jeho význam. 


Co je to EBITDA

EBITDA je především zkratka, která v sobě ukrývá anglický název earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization. To v češtině znamená zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace. České účetní standardy jeho výpočet zobrazují jako nezdaněný hospodářský výsledek + odpisy + nákladové úroky. Tento ukazatel nám dokáže zobrazit, jak je ve skutečnosti společnost finančně výkonná v provozu, jak je profitabilní, a tedy napoví, zda je firma „zdravá“ a vyplatí se do ní investovat. Často se také používá při porovnávání různých společností či celých odvětví.


Tip: Co je Private Equity   Investujte do podniků, které mají komín   Valuace firmy

EBITDA se více začala používat již v 80. letech 20. století, kdy se s její pomocí hodnotila schopnost společností nakládat se svými vlastními dluhy. Díky rozmachu jejího používání se stala ukazatelem, který srovnává výkony různých společností mezi sebou, bez ohledu na určitá specifika, která se mohou mezi jednotlivými společnostmi objevit. Důležité je, že vynechává z hodnocení úrokovou a daňovou sazbu z příjmu právnických osob, protože tu společnost nemůže ovlivnit a také se v každé zemi a v každém čase může lišit.


EBITDA - Jaký má vliv na cenu firmy

Pro správné posouzení profitability různých společností či oborů je ukazatel EBITDA ve většině případů více směrodatný než hospodářský výsledek, ale rozhodně nenahrazuje standardní finanční analýzu. Velký rozdíl v ocenění společnosti mohou sehrát odpisy. Pokud se jedná o výrobní či vývojovou společnost, je možné dosáhnout významných čísel díky odpisům strojů či softwaru, který se ve výsledku neodrazí. Oproti tomu například společnost s velkým množstvím zaměstnanců bude mít velké personální náklady, které naopak EBITDA ukáže. To samé platí i pro vlastní, či cizí majetek k užívání. Pokud společnost vlastní nemovitosti a vozidla, jejich odpisy opět EBITDA nezohlední, na rozdíl například od nájemného za kanceláře nebo leasingy na vozidla. EBITDA je tedy zpravidla vždy vyšší než reálný hospodářský výsledek, a proto není vhodné tento ukazatel využívat jako klíčový údaj při rozhodování o investici.


Jak to může ovlivnit investici

Pro investory je mimo jiné obvykle jedním z nejdůležitějších ukazatelů čistý zisk společnosti, očištěný o vše, co je třeba uhradit; účetně − zisk po zdanění. EBITDA může velmi dobře sloužit ve výběru a porovnání napříč celým odvětvím či sektorem, i mezi vícero společnostmi, ale nelze ji doporučit jako jediný směrodatný ukazatel. Mnoho aspektů, které tento údaj nereflektuje, pak může mít významný vliv na prezentovanou profitabilitu, jako například změny rezerv, odložené daně, opravné položky či zisk, který nebyl dosažen provozní činností.


Investice do private equity fondu   Jak investovat do zlata

Mohlo by vás také zajímat

BMW má letos v plánu zdvojnásobit prodej elektromobilů

15.01.2021

Automobilka BMW chce v letošním roce zdvojnásobit prodej plně elektrických aut...

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15.01.2021

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu...

Do pěti let pravděpodobně vznikne digitální euro

14.01.2021

Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), dala jasně najevo, že...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710