Druhy zlatých slitků

22.08.2019

Zlaté slitky jsou jednou z nejrozšířenějších forem, ve které je možné pořídit investiční zlato. Dalšími častými formami jsou zlaté mince nebo celé zlaté pruty či cihly. Tyto velké odlitky jsou ovšem pro běžného investora již poněkud nedostupné. Například bankovní (profesionální) zlatá cihla má standartní váhu 20 OZ (troyských uncí), což odpovídá přibližně 12,5 kilogramům v hodnotě přes 10 milionů korun. Zlatých slitků se vyrábí velké množství a dají se pořídit v různých velikostech i tvarech. Na základě použité technologie při výrobě zlatých slitků rozlišujeme několik druhů. Dělíme tak dva hlavní typy slitků ražené a odlévané.


Ražené slitky

Ražení se týká zlatých slitků mající hmotnost do 100 gramů. Při výrobě jsou přesně vyřezávány ze zlatého pásu. Ražba se dále provádí tlakovou formou, podobně jako u investičních mincí. Každý ražený, ale i litý zlatý slitek je z přední strany opatřen logem rafinéra a údajem o hmotnosti, ryzosti, puncem a výrobním číslem zlatého slitku. Tyto údaje jsou i na příslušném certifikátu dokládajícím parametry daného slitku. U ražených zlatých slitků je tento certifikát zataven v ochranné folii společně se zlatým slitkem.


Tip: přečtěte si více o Investičním zlatě


Lité slitky

Jak už název napovídá, tento druh zlatých slitků vzniká odléváním roztaveného zlata do různě velkých forem. Typicky se při tom jedná o větší gramáže než u slitků ražených. Nejčastěji se může investor setkat se slitky o hmotnostech od 250 do 1000 gramů. Lité slitky také na rozdíl od ražených nebývají přímo zatavené pod ochrannou fólií. To ale samozřejmě nemá žádný vliv na jejich kvalitu a cenu. Zlaté slitky jsou velmi odolné a časem neztrácejí svou hodnotu. Pravost těchto slitků potvrzuje certifikát velikosti přibližně A5, který je k nim obvykle přidáván samostatně.


Certifikát pravosti

Na papírovém potvrzení jsou stejně jako na přední straně slitku uvedeny všechny klíčové údaje. Hlavní je samozřejmě hmotnost a čistota kovu, která se obvykle udává v tisícinách. Nejobvyklejší je zlato ryzí. Čistota se udává běžně v tisícinách, tedy kolik hmotnostních jednotek z tisíce jsou čistým zlatem. Typická investiční ryzost zlata je přitom 999.9/1000. Takto čisté slitky, garantované prestiží svých výrobců také splňují zákonné požadavky dle § 92 zákona č. 235/2004 Sb. A jsou tak v celé Evropské Unii osvobozeny od daně s přidané hodnoty.


Tip: Výroba zlatých slitků

Mohlo by vás také zajímat

Inflace se vymyká kontrole

14.02.2020

Meziroční míra inflace v lednu letošního roku vzrostla o...

Minimální mzda dělí Evropskou unii

13.02.2020

Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v...

Ceny pohonných hmot se výrazně snížily

12.02.2020

V souvislosti s epidemií koronaviru se začala snižovat poptávka po...

BHS
Získejte náskok ve světě investic
Děkujeme za Váš zájem. Zajímavé novinky ze světa investic Vám dorazí na email.
Do té doby můžete informace získávat třeba sledováním našeho magazínu.

Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.

Ozvěte se
+420 255 710 710 +420 255 710 710