investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Coinbase učinila další krok ke vstupu na burzu

25.02.2021

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global Inc. učinila další krok ke vstupu na americkou akciovou burzu Nasdaq. Firma předložila regulačním úřadům dokumenty potřebné pro vstup, ve kterých uvedla, že loni díky prudkému růstu digitální měny bitcoin vykázala zisk. Poskytla tak první detailní pohled na své finance od svého založení v roce 2012, uvedla dnes agentura Reuters.

Ve svém prvním detailním pohledu na své finance společnost uvedla, že její čistý zisk loni činil 322,3 milionu USD (sedm miliard Kč) ve srovnání se ztrátou 30,4 milionu USD o rok dříve. Celkové výnosy stouply na 1,3 miliardy USD z 533,7 milionu USD v roce 2019.


Při posledním získání peněz od investorů v roce 2018 byla Coinbase ohodnocena na více než osm miliard USD. Společnost zatím neuvedla, od kterého data by chtěla vstoupit na burzu, ani nenaznačila, jaká by mohla být cena akcií.


Coinbase se plánuje vyhnout tradiční primární nabídce, kdy firma získává peníze prodejem nových akcií. Místo toho chce vstoupit na burzu prostřednictvím přímého kótování, kdy se nevydají žádné nové akcie, ale stávající akcionáři mohou prodávat své akcie.


Schválení vstupu na burzu americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) bude významným vítězstvím pro zastánce kryptoměn, kteří usilují o jejich mainstreamovou podporu. Mnoha kryptoměnám se kvůli jejich spekulativní povaze a možnému použití pro praní špinavých peněz nedaří získat důvěru hlavních investorů, regulátorů a široké veřejnosti. Připravilo by to také cestu pro burzovní vstupy firem, jejichž podnikání je primárně zaměřeno na obchodování s kryptoměnami.


Zájem o vstup Coinbase na burzu přichází ve chvíli, kdy cena kryptoměny bitcoin v roce 2020 stoupla o více než 300 procent. Tento měsíc pak hodnota bitcoinu stoupla až na rekordních 58.354 USD a jeho tržní kapitalizace nad jeden bilion USD.


Zdroj: ČTK"Coinbase patří mezi nejznámější kryptoměnové platformy na světě. Má přes 43 milionů uživatelů ve více než 100 zemích."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Lufthansa chce z prodeje akcií získat 2,1 miliardy eur na splacení státní půjčky

21.09.2021

Německá letecká společnost Lufthansa chce získat 2,14 miliardy eur (54,4 miliardy Kč) prodejem...

České akcie by letos mohly posunout svá 11letá maxima

21.09.2021

Akcie na pražské burze, které v pátek podle indexu PX posílily na jedenáctiletá maxima, by ve...

Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem

21.09.2021

Na burzu vstoupila největší hudební společnost na světě Universal Music, která se odštěpila...

top