investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Apple investuje v Německu miliardu eur do vývoje polovodičů

10.03.2021

Americká technologická společnost Apple investuje v Německu v příštích třech letech více než miliardu eur (26 miliard Kč) do vývoje polovodičů a softwaru zejména pro sítě páté generace. Uvedla to ve svém dnešním sdělení. Na jihu Mnichova má vyrůst její největší výzkumné centrum v Evropě s tímto zaměřením, které vznikne díky rozšíření tamějšího inženýrského týmu Applu, v němž na aplikačních procesorech a bezdrátových technologiích už pracuje téměř 1500 inženýrů ze 40 zemí.

Apple působí v Mnichově od roku 1981. Díky oznámené investici by zde podle vyjádření firmy měly vzniknout další stovky pracovních míst. Otevření centra se plánuje v roce 2022.


Evropská unie v úterý podle agentury AFP uvedla, že chce do roku 2030 ovládnout 20 procent globálního trhu s polovodiči, jehož hodnota se odhaduje na 440 miliard eur ročně. Unie se tak snaží posílit svou suverenitu a stát se technologickou velmocí schopnou konkurovat Spojeným státům a Číně.


Polovodičů používaných při výrobě automobilů a mobilních telefonů je v současnosti na celém světě nedostatek. Evropa závisí na čínském a americkém dovozu.


Společnost Apple dříve nakupovala čipy do svých chytrých telefonů, tabletů a počítačů od výrobců, jako jsou Qualcomm a Intel. Už léta ale pracuje na záměru navrhovat si nejdůležitější polovodiče sama a k vývoji jejího vlastního čipu přispěly právě inženýrské týmy z Bavorska, uvedla agentura DPA.


Důležitý krok k výrobě vlastních čipů pro mobilní telefony učinil Apple už v létě roku 2019, když koupil většinový podíl v modemové divizi výrobce čipů Intel. Už o rok dříve uzavřel dohodu s britsko-německým návrhářem čipů Dialog Semiconductor.


Zdroj: ČTK"Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili Apple v garáži v roce 1976. Počáteční kapitál získali prodejem mikrobusu a kalkulačky za 1 350 dolarů. Dnes již tržní kapitalizace společnosti Apple překročila hranici dvou bilionů dolarů."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

30.07.2021

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO)...

Nedostatek čipů se projevuje už i ve firmách navázaných na automobilový průmysl

30.07.2021

Kvůli celosvětovému nedostatku čipů se letos v Česku podle Sdružení automobilového průmyslu nevyrobí...

Krize skončila. Česká ekonomika roste nejrychleji v historii

30.07.2021

Statistici dnes zveřejnili odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku...

top