investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Americká banka Morgan Stanley za čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 150 procent

16.04.2021

Americká investiční banka Morgan Stanley v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 150 procent na 3,98 miliardy dolarů (86,1 miliardy Kč), a s přehledem tak překonala odhady analytiků. Oživení světového obchodu se pozitivně odrazilo na investičním bankovnictví, uvedla dnes banka.

Čtvrtletní zisk na akcii činí 2,19 dolaru, zatímco analytici podle společnosti Refinitiv v průměru odhadovali 1,70 dolaru. Loni za stejné období to bylo 1,01 dolaru na akcii. Výnosy banka zvýšila o 61 procent na 15,72 miliardy dolarů.


Banka podobně jako její konkurenti, například Goldman Sachs, profitovala z rekordní úrovně aktivity na kapitálových trzích, k níž přispěl zejména rozmach vstupů na burzu prostřednictvím firem označovaných jako SPAC. Tedy prázdných podniků založených jen pro účely akvizic.


K tomu Morgan Stanley přibyly upisovací poplatky z klasických primárních veřejných nabídek akcií (IPO), například společností Affirm či AppLovin.


Globálně ve čtvrtletí stouply poplatky za investiční bankovnictví na rekordních 39,4 miliardy dolarů, uvedl Refinitiv. Na druhé pozici v žebříčku bankovních poplatků vystřídal banku Morgan Stanley konkurent JPMorgan Chase & Co.


Morgan Stanley ve čtvrtletí jednorázově přišla o 900 milionů dolarů v souvislosti s kolapsem amerického hedgeového fondu Archegos Capital Management. Fond se zhroutil minulý měsíc. Za jeho pádem stály podle agentury Reuters hlavně sázky na akcie některých mediálních společností financované penězi vypůjčenými od makléřských firem.


Zdroj: ČTK
"Centrální banky v rámci boje proti negativním důsledkům pandemie koronaviru prudce snížily úrokové sazby v zemích po celém světě. To mělo negativní dopad na komerční banky, kterým se tímto krokem snížily úrokové výnosy."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Mohlo by vás také zajímat

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově a také v bitcoinech

25.09.2021

Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše...

Facebook od roku 2016 investoval přes 13 mld. USD do bezpečnostních opatření

23.09.2021

Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard dolarů...

Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

23.09.2021

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z...

top