Vaše investiční příležitosti

Meta Platforms

Virgin Galactic

VISA

Tesla

Akcie Pfizer

Farmakologický inovátor

Pfizer je přední farmakologická korporace, která proslula vývojem slavné modré pilulky Viagra. Post-pandemická doba však již tuto americkou firmu zná především jako výrobce vakcíny na COVID-19. Záběr firmy je ale větší. Zabývá se inovacemi v lékařském průmyslu v oborech jako je onkologie, kardiologie nebo neurologie a aktuálně vyrábí přes 200 léků. V roce 2018 se Pfizer umístil na 57. místě v žebříčku 500 nejbohatších korporací dle časopisu Fortune. O něco dříve, v roce 1998, vyhlásil magazín Forbes Pfizer společností roku. Během pandemie COVID-19 zvýšila společnost v roce 2021 svůj čistý zisk o 140% skoro na 22 miliard dolarů.


Historie společnosti Pfizer

Společnost Pfizer, založili dva němečtí bratranci a to chemik Charles Pfizer a cukrář Charles Erhart roku 1849 v New Yorku. Jejich prvním výrobkem byl přípravek proti parazitům Santonin a později se stala hitem kyselina citronová. Impulzem pro firmu se staly obě světové války.

Během první se firmě podařilo překonat narušení dodavatelských řetězců prostřednictvím inovativní výroby chemikálií pomocí fermentace. Stejná technologie pak Pfizeru umožnila masovou produkci penicilinu v průběhu války druhé. Právě antibiotika táhla v dalších dekádách narůstající obrat firmy, který v roce 1980 překročil miliardu dolarů. Pfizer se proslavil i díky vakcíně proti dětské obrně.

Opravdový věhlas však firma získala v druhé polovině devadesátých let díky patentování Viagry. Na tento úspěch se však dlouho nedařilo navázat. Proto Pfizer posílil investice do vývoje. Například v roce 2019 padlo do výzkumných programů 16,7% z jejich celkového výdělku, tedy zhruba 190 miliard korun. Tento důraz se vyplatil a v roce 2020 přišel zlom spolu s vývojem vakcíny na COVID-19, která Pfizeru získala zpět jeho pověst světového inovátora.

Aktuální graf ceny akcií Pfizer v USDAkcie Pfizer a jejich vývoj

Akcie Pfizer na americké burze NYSE najdeme pod zkratkou PFE. Firma je i díky své dlouhé historii považována za spolehlivou stálici trhu. Klíčovým obdobím pro její hodnotu bylo již zmiňované období druhé poloviny 90. let. Popularita, PR i nárůst obratů během několika let přinesly akciím Pfizer růst až na šestinásobek.

Tento vrchol se však dlouho nedařilo znovu překonat a s opadajícím zájmem o firmu klesla i cena jejích akcií. Opačný trend nastal až o dalších deset let později a vyvrcholil právě úspěšným vývojem a prodejem vakcíny na COVID-19. Díky tomu akcie PFE konečně výrazněji překonaly své hodnoty z přelomu milénia.

Minulost nám ukázala, že akcie farmaceutické firmy, jako je Pfizer, jsou silně závislé na aktuálních vědeckých úspěších. Dá se předpokládat, že pokud firma vyvine další zásadní léčivo, přitáhne tím k sobě pozornost trhu, která se promítne i v ceně akcií.

Firma Pfizer tento mechanismus dobře chápe a výzkum nepodceňuje. V delším investičním horizontu je farmaceutický průmysl zajímavý i v souvislosti se stárnutím populace, se kterým přichází i vyšší spotřeba léků. Zdá se tedy, že farmaceutický trh je na vzestupu a budoucnost ukáže, které společnosti na tom dokážou nejvíce profitovat.

Využijte příležitosti

Zaujala vás tato akcie a zajímá vás více o možnostech investování? Stačí zde zanechat kontakt a váš vzkaz. Jeden z našich odborníků se vám brzy ozve, vše vysvětlí a provede vás celou cestou za rozšířením vašeho portfolia.

Kontaktní údaje

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top