Vaše investiční příležitosti

Virgin Galactic

VISA

Tesla

Sony

Meta Platforms

Americký technologický konglomerát

Meta Platforms, Inc. dříve známá jako Facebook, Inc., je americký nadnárodní technologický konglomerát se sídlem v Kalifornii. Společnost vlastní mimo jiné produkty a služby Facebook, Instagram a WhatsApp. Meta byla kdysi jednou z nejhodnotnějších společností na světě, ale od roku 2022 již nepatří mezi dvacet největších společností ve Spojených státech. Je považována za jednu z velké pětky amerických společností v oblasti informačních technologií, vedle společností Alphabet (Google), Amazon, Apple a Microsoft. Mezi produkty a služby společnosti Meta patří Facebook, Messenger, Facebook Watch a Meta Portal. Dále koupila společnosti Oculus, Giphy, Mapillary, Kustomer, Presize a má 9,99% podíl ve společnosti Jio Platforms. V roce 2021 společnost generovala 97,5 % svých příjmů z prodeje reklamy. V říjnu 2021 změnila mateřská společnost Facebook svůj název z Facebook, Inc. na Meta Platforms, Inc. s cílem odrážet své zaměření na budování metaverzu. Podle společnosti Meta metaverze označuje integrované prostředí, které propojuje všechny produkty a služby společnosti.


Historie společnosti Meta Platforms

Společnost Facebook podala 1. ledna 2012 žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). V předběžném prospektu se uvádí, že společnost usiluje o získání 5 miliard dolarů, má 845 milionů aktivních uživatelů měsíčně a na webových stránkách denně přibývá 2,7 miliardy lajků a komentářů. Po IPO si Zuckerberg ponechává 22% podíl ve společnosti Facebook a bude vlastnit 57 % akcií s hlasovacím právem.

Upisovatelé ocenili akcie na 38 dolarů za kus, čímž společnost ocenili na 104 miliard dolarů. 16. května, den před IPO, Facebook oznámil, že kvůli vysoké poptávce prodá o 25 % více akcií, než původně plánoval. IPO vyneslo 16 miliard dolarů, čímž se stalo třetím největším v historii USA (víc vyneslo jen General Motors a Visa). Díky této ceně akcií měla společnost vyšší tržní kapitalizaci než velká většina amerických společností. Překonala tak těžké váhy, jako jsou Amazon, McDonalds, Disney a Kraft Foods. Zuckerbergovy akcie tak měly hodnotu 19 miliard dolarů. Agentura Standard Poors přidala 21. prosince 2013 Facebook do svého indexu S&P500.

Dne 2. května 2014 Zuckerberg oznámil, že společnost změní své interní motto z Move fast and break things na Move fast with stable infrastructure. Dřívější motto bylo popsáno jako Zuckerbergova hlavní směrnice pro jeho vývojáře a tým v rozhovoru pro Business Insider z roku 2009, ve kterém také řekl: "Pokud věci nerozbíjíte, nepohybujete se dostatečně rychle“.

V roce 2018 zaslal Jason Rubin, vedoucí pracovník společnosti Oculus, vedení Facebooku svůj padesátistránkový dokument s názvem The Metaverse. Rubin v dokumentu přiznal, že se podnikání Facebooku v oblasti virtuální reality neuchytilo podle očekávání, a to i přes stovky milionů dolarů vynaložených na obsah pro první uživatele. Vyzval také společnost, aby rychle realizovala své plány a investovala velké prostředky do této vize, aby tak odstavila HTC, Apple, Google a další konkurenty v oblasti VR. Pokud jde o účast ostatních hráčů na vizi metaverza, vyzval společnost, aby vybudovala metaverza a zabránila tak svým konkurentům být vůbec smysluplně v byznysu VR.Akcie Meta Platforms

Krátce po změně značky, na začátku února 2022, Meta oznámila větší než očekávaný pokles zisku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Neoznámila žádný nárůst měsíčních uživatelů a uvedla, že očekává zastavení růstu příjmů. Společnost také očekávala, že opatření přijatá společností Apple, Inc. na ochranu soukromí uživatelů, ji budou stát přibližně 10 miliard dolarů na příjmech z reklamy, což je částka rovnající se zhruba 8 % jejích příjmů za rok 2021. Na setkání se zaměstnanci společnosti Meta, Zuckerberg den po oznámení výsledků obvinil z upadajícího růstu konkurenci v boji o uživatele, zejména aplikace založené na videu, jako je TikTok. Snížení ceny akcií společnosti o 27 %, k němuž došlo v reakci na tuto zprávu, eliminovalo z tržní kapitalizace společnosti Meta hodnotu přibližně 230 miliard dolarů. Agentura Bloomberg označila tento pokles za epický propad, který se svým rozsahem nepodobá ničemu, co Wall Street nebo Silicon Valley kdy viděly.

V listopadu 2022 Meta propustila 11 000 zaměstnanců, tedy 13 % své pracovní síly. Zuckerberg prohlásil, že rozhodnutí agresivně zvýšit investice společnosti do metaverzu bylo chybou, protože špatně předpověděl, že prudký nárůst elektronického obchodování bude trvat i po skončení pandemie COVID-19. Pokles také přičítal zvýšené konkurenci a globálnímu hospodářskému poklesu. Propouštění byla součást obecného poklesu v technologickém průmyslu, vedle propouštění společností jako Snap, Twitter a Lyft.

Na začátku února společnost zveřejnila výsledky za 4. kvartál 2022 a ačkoliv lehce překonala tržby na 32,2 mld. USD, výrazně nedosáhla na zisk na akcií (EPS) při 1,76 USD na akcií, oproti očekávaným 2,26 USD. Společnost se zavázala v tomto roce soustředit na redukci nákladů a zefektivňování ve větší míře, než původně komunikovalo v minulém roce. Meta také oznámila zpětný odkup akcií v hodnotě 40 mld. USD. V roce 2022 provedla odkup v hodnotě 28 mld. USD. To vystřelilo akcie společnosti den poté o více než 25 % a rychle se dočkaly řady vylepšení od analytiků.

Využijte příležitosti

Zaujala vás tato akcie a zajímá vás více o možnostech investování? Stačí zde zanechat kontakt a váš vzkaz. Jeden z našich odborníků se vám brzy ozve, vše vysvětlí a provede vás celou cestou za rozšířením vašeho portfolia.

Kontaktní údaje

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top