Vaše investiční příležitosti

Meta Platforms

Virgin Galactic

VISA

Tesla

Akcie Apple

Nejhodnotnější firma světa

Apple je bezesporu jednou z nejznámějších značek světa. Firma zaměstnává 154 000 lidí a její celková aktiva dosahují 351 mld. dolarů. To ji zároveň řadí na první místo mezi nejhodnotnějšími společnostmi světa. Dlouhodobě se drží v čele technologických inovací i designu v oblasti elektroniky – počítačů, mobilních zařízení a datových služeb. Na všech kontinentech žije více než 600 milionů uživatelů Applu, kteří dohromady vlastní přes 1,4 miliardy aktivních zařízení.


Milníky v historii firmy

Společnost Apple Computers Inc. v roce 1976 založili Steve Jobs, Stephen Wozniak a Ronald Wayn doslova u rodičů v garáži a to s minimálním kapitálem – zakladatelé se údajně složili a dohromady dali pouhých 1350 dolarů. To však bylo dost na to, aby Apple začal ručně vyrábět malé a dostupné domácí počítače s důrazem na uživatelskou příjemnost. Výrobky šly na odbyt a brzy tak společnost přešla na sériovou výrobu. Významným se stal rok 1984, kdy byl uveden do prodeje první model počítače Macintosh. Ten představoval velký technologický a především komerční skok kupředu. Do historie se zapsala i reklama na první „Mac“ ve stylu románu 1984. Ta se stala jednou z nejúspěšnějších marketingových kampaní 20. století.

V roce 1985 kvůli vnitřním rozporům firmu opouští její zakladatel Steve Jobs. Tím začal postupný pokles, který trval až do pozdních 90. let, kdy firma málem zkrachovala. Roku 1997 se Jobs do upadajícího Applu vrátil a pod jeho vedením se mu opět začalo dařit konkurovat dominantnímu Microsoftu. Definitivní přelom a začátek nové éry je spojen s vůbec prvním iPhonem z roku 2007, na který později navázala další chytrá mobilní zařízení, software a datové služby.

Ve stejném roce firma změnila své jméno z Apple Computers Inc. na Apple Inc. V srpnu 2011 oznámil Steve Jobs svou rezignaci a jen o necelé dva měsíce později umírá na rakovinu slinivky. Zakladatel a duchovní otec Apple však zůstává dodnes symbolem úspěchu a vizionářství. Řízení firmy se po jeho odchodu ujal Tim Cook, který společnost v roce 2013 dovedl na první místo mezi nejhodnotnějšími firmami světa a úspěšně ji tam drží dodnes.Akcie Apple a jejich historie a vývoj

Akcie s označením AAPL se na burze poprvé objevily v roce 1980. Na vývoji ceny je znát zmíněný mezník v podobě prvního iPhonu a tím nastolení postupného dlouhodobého růstu. Ten ještě razantněji zrychlil v roce 2020, ve kterém Applu podobně jako dalším technologickým titulům pomohla vlna epidemie COVID. I když jde o relativně volatilní titul, je u něj možné sledovat dlouhodobý trend, který přeje společnostem v oboru IT. Velkým příslibem pro budoucí hodnotu firmy je růst jejích služeb. Firma vykazuje narůstající příjmy díky iCloud, ApplePay nebo předplatnému AppleTV. Jistou záruku představuje i samotný brand, který patří k nejhodnotnějším na světě.

Apple je značka milovaná i nenáviděná a i její akcie jsou ovlivňovány aktuální náladou investorů a jejich emocemi. To se projevuje především ve chvílích, kdy firma uvádí na trh nový a obvykle netrpělivě očekávaný výrobek. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o investici do obří společnosti v oboru, který má před sebou ještě velkou budoucnost.

Využijte příležitosti

Zaujala vás tato akcie a zajímá vás více o možnostech investování? Stačí zde zanechat kontakt a váš vzkaz. Jeden z našich odborníků se vám brzy ozve, vše vysvětlí a provede vás celou cestou za rozšířením vašeho portfolia.

Kontaktní údaje

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top