Vaše investiční příležitosti

Meta Platforms

Virgin Galactic

VISA

Tesla

Advanced Micro Devices

Vyzyvatel křemíkového trůnu

AMD je zkratka pro amerického výrobce hardwaru Advanced Micro Devices. Mezi jeho produkty patří procesory, grafické karty, mikročipy, flash disky a další příbuzné výrobky z křemíkového světa polovodičů. Prakticky se od svého vzniku drží cíle dohnat hegemona trhu, společnost Intel Corporation. Díky své vytrvalosti, vynalézavosti a asertivitě se AMD podařilo rozvinout se z malé firmičky ve vážného vyzyvatele Intelu na celosvětové scéně. V roce 2022 se podíl firmy na trhu meziročně navýšil o třetinu a vyšplhal se tak těsně pod 30%. AMD má 47 poboček a více než 15 000 zaměstnanců.


Historie společnosti AMD

Obchodní společnost AMD založil Jerremy Sanders se sedmi společníky v roce 1969 ve městě Sunnyvale v Kalifornii. I počátky této společnosti byly skromné. Firma však rychle vyrostla a už v roce 1972 nabídla své akcie k veřejnému obchodování. Získaný kapitál pomohl k vybudování první továrny v Malajsii a k rozvoji nových produktů. Už po pěti letech se tak obrat firmy vyhoupl nad 26 milionů dolarů a z AMD se stal hráč světové úrovně.

V roce 1982 začala společnost dodávat čipy pro Intel Corporation, který je zas přeprodával pro využití v osobních počítačích IBM. Na tuto spolupráci navazovala nová řada mikroprocesorů, které AMD postavila po vzoru konkurenční technologie. Následoval soudní spor, který však pro AMD dopadl dobře a firmě se tak otevřely nové možnosti. Z dodavatele Intelu se postupně stal jeho vážný konkurent. Od devadesátých let začala firma kupovat jiné společnosti, jako NexGen a později výrobce grafických karet ATI technologies.

Iniciativu AMD převzalo i ve vývoji vlastních technologií v oblasti polovodičů a jedním z odběratelů se stala i NASA. V roce 2000 firma poprvé oslavila obrat přesahující 1 miliardu dolarů. Na trh byl také uveden procesor Athlon, který byl navržen pro provoz operačního systému Windows. S Athlonem se firma stala historicky první společností, která vyrobila 1GHz procesor. V roce 2009 dosáhla firma dalšího vítězství nad Intelem, kterému právě na podnět AMD udělila Evropská komise rekordní pokutu ve výši miliardy euro za nekalé obchodní praktiky.Akcie AMD

Akcie AMD jsou pod stejnojmennou zkratkou obchodovatelné na dvou největších amerických burzách NYSE a NASDAQ. Firma se v roce 2017 navrátila na žebříček S&P500 a dva roky nato dostala ocenění za nejvýdělečnější akcii roku se zhodnocením přes 150%. Svá aktiva mezi roky 2018 až 2022 znásobila téměř jedenáctkrát, konkrétně z 6,5 miliard dolarů na 67,5 miliard dolarů. Tyto skvělé výsledky byly taženy vysokou poptávkou po počítačích v období covidových restrikcí a home office. Obrat navýšilo i celosvětové zdražení a nedostatek mikročipů nebo grafických karet, které se kromě počítačů využívají i pro těžbu kryptoměn. Akcie firmy po vrcholném roku 2021 postupně srazila významná korekce spojená s obavami trhu z recese a poklesem poptávky. Firma však zůstává ve velmi dobré kondici a podařilo se jí využít vysoké zisky z minulých období k lepší diverzifikaci. Soustředí se tak například více na rozvoj technologie pro datová centra, která už nyní tvoří významnou část jejího zisku. Ještě více si slibuje od nových čipů EPYC, které poskytnou vysoký nárůst výkonu při poloviční spotřebě energie.

AMD obecně přeje i dlouhodobý výhled. Uživatelů internetu globálně rychle přibývá a tyto nárůsty je potřeba zabezpečit cloudovými servery, na které se právě AMD zaměřuje. Se zvyšující se životní úrovní na celém světě stoupá i poptávka po osobních počítačích a stále vyšší oblibě se těší moderní videohry, které jsou závislé na nejnovějších grafických kartách. Ani s tím se AMD nespokojí a svou budoucnost vidí v rozvoji vlastních superpočítačů umožňujících inovace v oborech jako je umělá inteligence, IoT, analýza velkých dat nebo zábava a gaming ve virtuální realitě. Firma je tak připravená v průběhu let převzít otěže globálního leadera. Uvidíme, zda se jí to podaří.

Využijte příležitosti

Zaujala vás tato akcie a zajímá vás více o možnostech investování? Stačí zde zanechat kontakt a váš vzkaz. Jeden z našich odborníků se vám brzy ozve, vše vysvětlí a provede vás celou cestou za rozšířením vašeho portfolia.

Kontaktní údaje

Investiční příležitosti

Jestli jste již načerpali dost informací, přišel čas zamyslet se, jak je využít. Pokud máte chuť zapojit se do světa investic, stačí si vybrat svou příležitost.

top