investice.cz

Vaše investiční příležitosti

Akcie vyžadují trpělivost

04.03.2019

Zapomeňte na filmy typu Vlk z Wall Street, obchodování s akciemi je mnohem menší adrenalin, než by se podle amerických filmů mohlo zdát. Přesto se vám může někdy zrychlit tep, protože jako držitel akcií firmy kotované na burze jste jejím spolumajitelem a součástí globálního dění stejně jako třeba Mark Zuckerberg.

Akcie světových firem

Téměř každý si dnes může koupit akcie světových firem jako Facebook, Apple nebo BP a spolu s většinovými vlastníky se radovat nad jejich úspěchy, plakat nad neúspěchy, vydělávat, prodělávat, ale hlavně inkasovat pravidelné příjmy ve formě dividend. „Kdo má dobře historicky rozprostřené akcie ve svých portfoliích a sbírá je jako známky, tak dlouhodobě hodně vydělává,“ jak říká Tomáš Matuška, Head of Equity Sales & Trading v BHS.


Druhy akcií   Co je akcie


Dlouhodobá investice do akcií

Ale pozor, klíčové je zde právě slovo dlouhodobě. Akcie nejsou pro netrpělivce a ty, kdo touží rychle zbohatnout. Doporučený horizont držení akcií je minimálně deset let. Proto není třeba panikařit ve chvíli, kdy jdou akcie dolů. Každý investor by měl mít na paměti, že hospodářské cykly se opakují a ekonomika jde chvíli nahoru a pak zase dolů. Z historického hlediska ovšem hodnota akcií stále stoupá a čím déle je vlastníte, tím více můžete vydělat.


Co ovlivňuje cenu akcie

Cenu akcie ovlivňují různé faktory, ale rozhodující je podle Tomáše Matušky vždy vlastní hospodaření firmy a její přínos pro společnost. Proto při rozhodování doporučuje používat osvědčený selský rozum a vybírat opravdu „hodnotové“ firmy. I když se akcie mohou na první pohled zdát poněkud neuchopitelné, ve skutečnosti reprezentují reálnou ekonomiku.

Nikdo by v akciovém trhu neměl spatřovat pouhou spekulaci, kde se sází jako na koně, ale naopak součást každodenní reality. Denně používáme zboží od nějakého výrobce, který je zcela jistě na burze, ať už je to pečivo, elektronika nebo kosmetika. Třeba takový prací prášek nasypete do pračky a ani si neuvědomíte, že jeho výrobcem je jedna z největších firem na světě, která se prodává přímo na americké burze v indexu Dow Jones,“ vysvětluje Tomáš Matuška.

Formulář odeslán!

Děkujeme za vyplnění kontaktního formuláře!

Chcete obchodovat na kapitálových trzích?

Spojte se s těmi nejlepšími právě teď!


Četl/a jsem Zásady ochrany osobních údajů a uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů za podmínek v něm uvedených.


Střádat nebo spekulovat?

Ač teoreticky neexistují žádné dolní či horní hranice pro objem investic do akcií, prakticky by investor měl mít k dispozici takový obnos, díky kterému je schopen akcie nakupovat ve smysluplném množství, který dlouhodobě nebude potřebovat a jehož případná ztráta jej existenčně neohrozí. „Většina lidí přijde s tím, že chce zhodnotit své úspory, což je problematické, protože obchodování na kapitálovém trhu podléhá velkému riziku. Je třeba si hned na začátku říct, jak to je,“ připomíná Tomáš Matuška. Chcete střádat, nebo spekulovat? Je velký rozdíl, jestli nakupujete akcie po pár kusech a budujete si portfolio do budoucna, nebo jestli chcete využívat prudkých pohybů a obchodovat třeba ze dne na den.


Ať již zvolíte kterýkoliv způsob, obchodování s akciemi prostřednictvím BHS je komfortní a neklade na investory žádné velké technické nároky. Můžete si zvolit svoji míru zapojení, ve spolupráci se svým makléřem si stanovit vlastní strategii podle svých představ a samozřejmě také výši investic. Informace o dění na trhu a pohyb svých investic mohou klienti nepřetržitě sledovat na vlastním online účtu u BHS nebo prostřednictvím osobní komunikace s makléřem, který je připraven pečovat o své klienty každý den od rána až do pozdního večera.

Investice do akcií s BHS tak dávají příležitost, jak snadno vstoupit na světový finanční trh.

"Kdo má dobře historicky rozprostřené akcie ve svých portfoliích a sbírá je jako známky, tak dlouhodobě hodně vydělává."

Tomáš Matuška, Head of Equity Sales & Trading, BHS
Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli:

Mohlo by vás také zajímat

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově a také v bitcoinech

25.09.2021

Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše...

Facebook od roku 2016 investoval přes 13 mld. USD do bezpečnostních opatření

23.09.2021

Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard dolarů...

Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek

23.09.2021

Hlavní divize zadlužené čínské realitní společnosti Evergrande oznámila, že včas uhradí úroky z...

top