Jak vybírat korporátní dluhopisy

Jaký druh dluhopisů si vybrat

V současné době záporných úrokových sazeb na vládních dluhopisech řady vlád je výhodnější se po vyšších výnosech poohlédnout v korporátním, tedy firemním sektoru. Ten nabízí obecně vyšší riziko, ale také vyšší výnosy, které se dle rizikovosti a délky splatnosti mohou pochybovat ve velmi širokém rozmezí od několika procent až do cca 15 procent. Obecně platí, že čím rizikovější společnost nebo dluh, tím vyšší výnos. V rozmezí od 5 % do 11 % výnosu lze najít zajímavé dluhopisy firem na zahraničním i českém trhu.

Likvidita u větších firem není problém

Podobně jako na akciovém trhu, i u korporátních dluhopisů existuje několik jednotek či desítek titulů, které přitahují velkou pozornost a většinu objemu obchodů. Jde zejména o velké, stabilní a známé firmy jako např. Apple, ExxonMobil, AB InBev, Johnson&Johnson, Cisco či AT&T. Tyto emise se velmi čile obchodují a umožňují i velkým investorům nakupovat či prodávat výrazné množství dluhopisů. Naopak existují stovky menších emisí, kde trh nemusí být vždy likvidní a prodat či koupit větší množství v krátkém čase může být někdy problém.

Jaké dluhopisy mají nejvyšší výnos?

I dluhopisy menších firem mohou být likvidní

U menších emisí je proto časté, že některý obchodník s cennými papíry resp. broker vytvoří pro danou emisi likvidnější prostředí tím, že se stane prostředníkem mezi kupujícími a prodávajícími a bude ochoten od nich dluhopis koupit či jim jej prodat, aby nemuseli složitě a dlouho čekat, než najdou konkrétního individuálního investora, který by chtěl stát na opačné straně jejich obchodu a jejich dluhopisy koupit či prodat. I malé dluhopisové emise tak mohou být relativně likvidní ve smyslu, že investor má možnost je prodat kdykoliv a nemusí čekat na splatnost dluhopisu. To značně rozšiřuje možnost investora při výběru dluhopisů. Společnost BH Securities tímto způsobem často investorům pomáhá a umožňuje jim již nakoupené dluhopisy jednodušeji prodat před dobou splatnosti.

Jak dlouhou splatnost dluhopisu si vybrat?

Obecně platí, že čím delší doba do splatnosti dluhopisu, tím méně flexibilní investor je, protože váže své finanční prostředky na delší dobu a vystavuje se tak většímu možnému riziku změny úrokových sazeb. Na druhé straně, delší doba do splatnosti obvykle znamená vyšší roční úrokovou sazbu právě kvůli vyšším rizikům nejistoty budoucího vývoje jak úrokových sazeb a ekonomiky, tak konkrétní firmy, která dluhopis vydává. Takže optimální je zvolit si mix delších a kratších splatností. U korporátních dluhopisů lze obecně doporučit dobu splatnosti do 10 let. Splatnost okolo 4 až 6 let u většiny firemních dluhopisů poskytuje rozumnou kombinaci rizika a výnosu.

Máte zájem o dluhopisy?

Pokud chcete uložit část svých financí do výhodných dluhopisů a získat atraktivní zhodnocení, napište nám!

T: 255 710 715

Odesláním formuláře souhlasím s užitím osobních údajů

ŽÁDOST O ZASÍLÁNÍ INFORMACÍ O NOVÝCH INVESTIČNÍCH PŘÍLEŽITOSTECH

  • nové investiční příležitosti
  • horké aktuality
  • důležitá oznámení

Odesláním emailové adresy souhlasím s užitím osobních údajů

Klientské centrum - zlato
+420 255 710 720
Klientské centrum - ostatní produkty
+420 255 710 715
Nabídky spolupráce
+420 255 710 710

Nabídky na propagaci v médiích zasílejte výhradně na media@investice.cz. Jinak budou nabídky považovány za nevyžádanou poštu.

Sledujte nepřetržitě aktuální dění