Investice do dluhopisů

Investice do dluhopisů? Záchranná loď pro finance

V dnešní době finančních nejistot stále více investorů hledá způsob, kam bezpečně uložit a při tom dobře zhodnotit své finance. Jedním z takových způsobů může být nákup dluhopisů. Proč je výhodné investovat právě do nich, kde dluhopisy koupit a na co si dát pozor?

Investice do dluhopisů se považuje za jednu z jistějších cest. Dluhopisy jsou obligace ve své nejjednodušší podobě. Vydavatel dluhopisů se zavazuje k tomu, že bude ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok. A zároveň také, že na konci splatnosti vrátí investorovi vloženou částku.

Jak se rozhodnout, zda investovat do dluhopisů   Jaké dluhopisy mají nejvyšší výnos?

Co se vlastně děje po nákupu dluhopisů? Jako investor se stáváte věřitelem podniku, případně státu při nákupu státních dluhopisů. Rizikem může být možný neúspěch firmy. V takovém případě ale máte vyšší šanci na získání vložených financí než samotní akcionáři firmy, protože při případné  likvidaci jsou věřitelé uspokojováni přednostně  a akcionáři přicházejí na řadu jako poslední.

Kdo může investovat do dluhopisů

Tento druh investice je vhodný pro začínající investory. Pro ty, kdo se ve světě investic teprve začínají orientovat, jde o dobrý způsob, jak si svět investic osahat. Není zde totiž tolik potřebný přehled a znalosti o  finančním trhu.

Samozřejmě investice do dluhopisů zajímají i zkušené investory. Ti se snaží tímto způsobem diverzifikovat své portfolio. Majetných Čechů, kteří investují do dluhopisů, je 84%.  Chápou investice do dluhopisů jako bezpečný přístav. Nezaměřují se však na nákup státních spořících dluhopisů, ale jejich zájem se přesouvá ke korporátním dluhopisům, u které nabízí vyšší výnosy.

Druhy dluhopisů a kde je koupit

Dluhopisy nejčastěji vydávají instituce. Rozlišujeme státní dluhopisy, komunální (vydávané obcemi) a podnikové (vydávané přímo firmami a korporacemi, jinak také tzv. korporátní).

Způsobů, jak se dostat k dluhopisům je více. Nejčastější formou bývá jejich nákup na mimoburzovním trhu. 

Dluhopisy si můžete obstarat i na běžných trzích. Emise dluhopisů  často organizují banky, nicméně mnoho emisí je realizováno také nebankovními investičními společnostmi, jejichž činnost podléhá dozoru ČNB. Dluhopisy se rovněž obchodují na burze cenných papírů. Zde je nejlepším řešením přímo kontaktovat obchodníka s cennými papíry, který pro vás konkrétní dluhopisy nakoupí.

Podrobnosti o druzích dluhopisů

Na co si dát pozor při investici do dluhopisů

Nákup dluhopisů je vždy určitý druh půjčky a stejně jako u jiných půjček se může stát, že vám dlužník půjčené prostředky nevrátí.

Než investujete do dluhopisů, mějte vždy na paměti, jaké problémy vám může způsobit případná neschopnost emitenta dluhopis splatit. Před samotnou investicí analyzujte situaci. Zhodnoťte možná rizika na straně emitenta a jejich pravděpodobnost.

Podmínky emise, případná rizika a jejich ošetření by vám měl emitent, nebo manažer úpisu vždy předem vysvětlit. Je proto vhodné, obrátit se na prostředníka, který se na trhu pohybuje delší dobu, má s emisemi zkušenost a umí zajistit výhodné podmínky pro obě strany.

Kdy investovat do dluhopisů?

Statisticky je ideální čas pro investici v měsíci dubnu.

 

Máte zájem o investici do dluhopisů?

Napište nám svůj e-mail a telefon, rádi Vám poradíme.

T: 255 710 715

Odesláním formuláře souhlasím s užitím osobních údajů

ŽÁDOST O ZASÍLÁNÍ INFORMACÍ O NOVÝCH INVESTIČNÍCH PŘÍLEŽITOSTECH

  • nové investiční příležitosti
  • horké aktuality
  • důležitá oznámení

Odesláním emailové adresy souhlasím s užitím osobních údajů

Klientské centrum - zlato
+420 255 710 720
Klientské centrum - ostatní produkty
+420 255 710 715
Nabídky spolupráce
+420 255 710 710

Nabídky na propagaci v médiích zasílejte výhradně na media@investice.cz. Jinak budou nabídky považovány za nevyžádanou poštu.

Sledujte nepřetržitě aktuální dění