Aktuality

Faktory, které mohou zásadně ovlivnit ceny katalánských dluhopisů

04.10.2017

Faktory, které mohou zásadně ovlivnit ceny katalánských dluhopisů

V případě osamostatnění Katalánska by jednou z klíčových otázek pro dluhopisy tamní katalánské vlády bylo, zda by k nim Katalánsko muselo přibrat určitou poměrnou část dluhů současné centrální španělské vlády. To je velký problém, protože v extrémním případě by většina španělského území a ekonomické síly mohla vyhlásit nezávislost na Španělsku a nechat na malinké zbývající španělské ekonomice splácení celého dluhu. Ten by se stal naprosto jasně nesplatitelný a prakticky bezcenný pro majitele španělských dluhopisů.

Otázkou také je, zda EU uzná nezávislé Katalánsko jako člena EU a hlavně eurozóny. Klíčová otázka pro katalánské dluhopisy totiž je, zda by například ECB byla ochotna v rámci nákupů eurových dluhopisů kupovat i ty katalánské.

Tyto dvě otázky zásadně ovlivní úroky a ceny katalánských a španělských dluhopisů, a na tyto otázky dnes nikdo nezná jistou odpověď. V případě převzetí části dluhu španělské vlády Katalánskem by sazby katalánského dluhu byly vyšší.  Totéž platí i pro případ, že by ECB katalánské dluhopisy nenakupovala.

ŽÁDOST O ZASÍLÁNÍ INFORMACÍ
TÝKAJÍCÍ SE INVESTOVÁNÍ

Odesláním emailové adresy souhlasím s užitím osobních údajů

Kontaktujte nás
+420 255 710 710

Nabídky na propagaci v médiích zasílejte výhradně na media@investice.cz. Jinak budou nabídky považovány za nevyžádanou poštu.

Sledujte nepřetržitě aktuální dění